Cime 3 kvartal 2024

Svobodné Dvory u Hradce Králové oddělí od D11 protihlukové stěny za 100 mil. Kč

Hradec Králové (ČTK) - Čtvrť Svobodné Dvory v Hradci Králové oddělí od dálnice D11 protihlukové stěny. Nákladem 97,5 milionu korun bez daně je od léta do podzimu postaví Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková. Stavbu protihlukových stěn na osmikilometrovém úseku dálnice požadovaly město, komise místní samosprávy a spolek Kozlovka. Dálnice D11 prochází Svobodnými Dvory od prosince 2021.

Protihlukové stěny stavbaři postaví přerušovaně po obou stranách dálnice mezi 90. až 98. kilometrem. "Stavba by měla výrazně ulevit obyvatelům ve Svobodných Dvorech. Na zhotovení stěn má stavební společnost 56 dní. Teoreticky již od září by mohla být hluková intenzita dopravy v této části Hradce výrazně nižší, než je nyní," uvedl náměstek primátorky pro rozvoj Lukáš Řádek (TOP 09). S úplným dokončením a předáním díla ŘSD počítá na podzim.

Stavbě stěn předcházelo několik měření hluku, které nechalo udělat město. Poslední měření je z loňského léta. "Na základě prognóz intenzit dopravy a výpočtů hlukové zátěže by ve výhledovém stavu po zprovoznění navazujících připravovaných úseků D11 mohlo dojít k překračování hygienických limitů hluku. Z uvedeného důvodu přistoupilo ŘSD k přípravě a realizaci protihlukových stěn," uvedl vedoucí oddělení přípravy a realizace ŘSD Jan Rádl.

Stavba přinese několik omezení na dálnici D11. "Předpokládáme práce na krajnici a v části přilehlého pruhu. Konkrétní omezení provozu bude zhotovitelem stavby projednáno se silničním správním úřadem," uvedl vedoucí oddělení přípravy a realizace ŘSD Jan Rádl.

Vybudování protihlukových stěn přivítali lidé ze Svobodných Dvorů. "Jakmile došlo ke zprovoznění úseku dálnice D11, bylo nám jasné, že bude třeba protihlukové stěny vyřešit co nejdříve. Jejich výstavba byla dlouhodobě jednou z našich priorit," uvedl předseda komise místní samosprávy Svobodné Dvory Tomáš Merta. Od hluku se podle něj uleví zejména lidem v zástavbě kolem Spojovací a Klacovské ulice, základní škole a lokalitám Kozlovka a Chaloupky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a zatím je z plánovaných 154 kilometrů hotových 113 kilometrů. Od prosince 2021 dálnice končí na severním okraji Jaroměře. ŘSD nyní připravuje výstavbu posledních dvou úseků D11 z Jaroměře do Trutnova a z Trutnova na hranici s Polskem. Stavbu úseku mezi Trutnovem a státní hranicí chce ŘSD zahájit letos, úsek mezi Jaroměří a Trutnovem chce začít stavět v roce 2025.