liebherr 2023

Svitavy schválily vyhlášení soutěže na dlouho odkládanou rekonstrukci bazénu

Svitavy (ČTK) - Radní Svitav v pondělí schválili vyhlášení soutěže na dlouho odkládanou rekonstrukci plaveckého bazénu. Kvůli stavebním pracím bude muset být rok a půl uzavřený. Město sice nemá jistotu, že na nákladnou opravu získá dotaci, rekonstrukci ale již nebylo možné odkládat, budova je ve špatném stavu, řekl ČTK starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy).

"Bazén sám o sobě nemá dlouhodobou životaschopnost. Už letos je zavřený tobogan a další věci postupně dožívají, takže nám stejně nic jiného nezbyde. Buď se zastupitelstvo rozhodne, že se pustíme do rekonstrukce, nebo musíme počítat s tím, že do dvou let budeme muset bazén zavřít úplně a odstavit ho z provozu," uvedl Šimek.

O vítězi soutěže by se mohlo rozhodnout v prosinci. Šimek předpokládá, že vlastní opravy by mohly začít v únoru 2024. Předtím bude nutné budovu vyklidit, uzavřená bude od začátku příštího roku.

Náklady na modernizaci by mohly dosáhnout 150 až 200 milionů korun. Město se bude snažit získat dotace od Národní sportovní agentury nebo z Operačního programu Životní prostředí na snížení energetické náročnosti. Na účtech má zatím připraveno asi 90 milionů korun, dalších 63 milionů korun by mělo přijít z pohledávky za bankou Sberbank.

Město dalo projekční kanceláři zadání na zateplení celého objektu, vyřešení problému s průvanem i toboganem, vytvoření velké vířivky, parních komor i atrakcí pro děti. Díky úpravám původního projektu by se cena měla snížit, v předloňském výběrovém řízení náklady dosáhly téměř 250 milionů korun, a soutěž byla proto zrušena.

Podle současných představ by měl být k objektu krytého bazénu přistavěn vstupní vestibul a také prostor u bazénu, kde vznikne odpočinková hala s lehátky nebo s plochou pro diváky při závodech. Uvolní se tím také místo pro velkou vířivku. Vymění se okna, stěny se zateplí. Za budovou zůstane volné místo pro možný budoucí rozvoj bazénu a wellness. V interiéru bude nutné vybourat šatny a vytvořit nové společně s převlékacími kabinami. Podobně se zrekonstruují sprchy. V bazénové hale stavbaři vymění obklady a izolace a obnoví dětský bazén. Posune se tobogan, čímž se uvolní místo pro další dětský bazének. Projekt počítá i s možnou budoucí přístavbou.

Plavecký bazén byl otevřen v roce 1994 a doposud se v něm nedělaly žádné výraznější inovace. Od roku 2016 se ve Svitavách diskutuje o jeho větší rekonstrukci a přístavbě. Projekt modernizace byl dvakrát těsně před zahájením a dvakrát byl z ekonomických důvodů zastaven. V říjnu 2020 byla do třetice vyhlášena soutěž na dodavatele stavby, přičemž si město vyhradilo právo zrušit zadávací řízení, pokud nejnižší hodnocená nabídková cena přesáhne 170 milionů korun bez DPH. I nejlevnější nabídka ale tento stanovený limit značně převýšila.