Komatsu potřebuju bagr

YIT zahájila výstavbu projektu Vesi Hostivař

V lokalitě Prahy 15 zahájila developerská společnost YIT výstavbu nového projektu Vesi Hostivař. Prodej 208 jednotek apartmánového typu plánuje spustit v nejbližších měsících. Necelý tucet z nich pak navíc speciálně uzpůsobí pro potřeby handicapovaných. Projekt by měl být dokončen ve 3. čtvrtletí roku 2023.

Rezidenční komplex Vesi Hostivař tvoří pět vzájemně propojených domů a vzniká revitalizací bývalého průmyslového areálu pily „Kaplan“. „Před zahájením stavby jsme v souladu s vydaným povolením odstranili skoro desítku chátrajících skladových objektů a betonové areálové komunikace. Zároveň jsme zlikvidovali zbytky stavebních materiálů a hromady odpadků, jež se u rozpadajících hal nahromadily. Část náletových dřevin a několik stromů ve špatném stavu, které prorůstaly i do zanedbaných budov, jsme bohužel byli nuceni pokácet. Nahradíme je ovšem ve velkém počtu novou výsadbou, o niž se následně budeme pečlivě starat,“ uvádí generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj a dodává: „Při výstavbě postupujeme zcela v souladu s územním plánem, podle nějž je pozemek určený k zastavění. S ohledem na zdejší lokalitu a přírodu kolem Hostivařské přehrady jsme k plánování projektu společně s architekty přistupovali s velkým citem a respektem k místu samému. Například domy jsou kvůli zachování výhledů navrženy jako maximálně pětipodlažní. Naším cílem je zanedbané území kultivovat a přinést oživení do místa, které postrádalo smysluplné využití.“

Projekt s ekologickými prvky

Součástí areálu Vesi Hostivař s 208 jednotkami apartmánového typu se stanou parkové plochy s dostatkem zeleně, chodníky s lavičkami a „promenáda“ podél Košíkovského potoka. „Jelikož ve YIT zodpovědně přistupujeme k ochraně životního prostředí, i do projektu Vesi Hostivař začleníme řadu ekologických prvků. V rámci šetrného zacházení s vodou se v areálu mimo jiné bude pro zalévání přednostně využívat dešťová voda z retenčních nádrží. Mysleli jsme také na obnovitelné zdroje energie, proto se chystáme instalovat fotovoltaickou elektrárnu, která pokryje na místě část spotřeby elektřiny komplexu,“ doplňuje Marek Lokaj.

YIT má zkušenosti s citlivou revitalizací území Developerská společnost YIT má s revitalizací městských územních celků bohaté zkušenosti. Příkladem úspěšné, téměř dokončené realizace je proměna původního brownfieldu v pražském Hloubětíně v moderní městskou čtvrť. Vznikl zde rezidenční komplex Suomi Hloubětín s parky a spoustou zeleně, s obchody, restauracemi, kavárnami i nová místní infrastruktura. Nechybí dětská hřiště, plochy pro volnočasové aktivity a odpočinková místa pro sousedská a přátelská setkávání. Ve výstavbě je nyní také mateřská školka.

S ohledem na trvalou udržitelnost a šetrnost k přírodě YIT v areálu Suomi Hloubětín vybudovala systém nakládání s dešťovou vodou a revitalizovala část toku říčky Rokytky. Tím přispěla nejen ke zvýšení biodiverzity v lokalitě, ale podpořila i růst okolní vegetace a vytvořila tak příjemné prostředí k odpočinku a trávení volného času. „Získané zkušenosti využijeme také při citlivé revitalizaci zanedbaného území na Praze 15, které proměníme v moderní areál Vesi Hostivař,“ uzavírá Marek Lokaj.

O YIT a YIT Stavo:                              

Společnost YIT (výslovnost: vaj aj tý) vstoupila na český trh v roce 2008, kdy akvizicí získala českou firmu Euro STAVOKONSULT. Obě společnosti působí v oboru stavebnictví řadu let - původní Euro STAVOKONSULT byla na českém trhu téměř 20 let, kořeny skandinávské YIT sahají až do roku 1912. K hlavním činnostem YIT Stavo patří příprava a realizace developerských projektů. Na český trh přináší bydlení ve finském stylu. Společnost YIT Stavo v České republice dokončila 20 projektů (včetně jednotlivých etap větších celků, které samy o sobě de facto představují středně velké bytové projekty). Ve výstavbě je nyní 6 projektů: Ranta Barrandov, Koti Libeň, Vesi Hostivař, revitalizace původní továrny Meopta na rezidenční projekt Parvi Cibulka, přelomový projekt Suomi Hloubětín s 10 etapami bytových domů a sousední polyfunkční projekt Lappi Hloubětín s téměř 290 byty a komerčními prostory. Na ploše původního více než 10hektarového brownfieldu v Hloubětíně tak vzniká nová čtvrť s bydlením, obchodními prostory a školkou, kde najde domov zhruba 3 500 obyvatel. Další projekty má developer v přípravě.

YIT již dokázala splnit svůj ambiciózní plán a zařadila se mezi pětici nejsilnějších developerů na poli rezidenční výstavby v Praze. V oblasti CSR YIT dlouhodobě podporuje Kliniku dětské chirurgie FN Motol a s ní spjatou nadaci Konto „Dětská chirurgie Motol", kterou zaštiťuje herečka Tereza Brodská.

K 1. únoru 2018 proběhla fúze finské YIT s další přední stavební firmou ve Finsku - společností Lemminkäinen (obě s více než stoletou tradicí). Nově vzniklá skupina, působící pod názvem YIT, je největší stavební a developerskou firmou ve Finsku a řadí se na přední příčky v celé severní Evropě. Při všech svých stavbách dbá na trvalou udržitelnost a respekt k životnímu prostředí. Realizuje bytové i komerční nemovitosti a soustředí se zejména na projekty rozvoje velkých městských urbanistických celků. Její obrat v roce 2020 dosáhl téměř 3,1 mld. eur. Skupina aktuálně působí v 9 zemích: Finsku, Rusku, Švédsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, České republice, Slovensku a Polsku. Pracuje pro ni téměř 7 500 lidí. Akcie společnosti YIT jsou kotovány na burze v Helsinkách.