husqvarna

Blíž ke hvězdám. Komplex pasivních bytových domů na Praze 10 nabízí luxus i udržitelnost

Popularita nízkoenergetických a pasivních domů v posledních letech stoupá. Svou roli v tom hrají i nově nastavené normy a rostoucí povědomí o klimatické krizi. O tom, že může být bytový dům v pasivním standardu nejen elegantní, ale vyloženě luxusní,
a poskytovat nebývalý komfort, vypovídá nově vzrostlý rezidenční komplex Na Hvězdárně Třebešín. Byty nacházející se téměř v centru Prahy propojuje téma hvězdné oblohy. V projektu z dílny pokrokové developerské společnosti JRD zajistila akustickou pohodu divize ISOVER, Saint-Gobain.

Komplex tří domů s pětašedesáti energeticky úspornými byty nazvaný Na Hvězdárně Třebešín najdete na Praze 10 poblíž Malešického parku. Rezidenční komplex je vystavěn v tzv. pasivním standardu, byl tedy realizován tak, aby potřeboval minimum energie na vytápění a zároveň přispíval ke snižování uhlíkové stopy.

U pasivních domů hraje roli poloha, zateplení i tvar

Obecně musí pasivní bytové domy splňovat hned několik podmínek zaměřených převážně na eliminaci tepelných ztrát. Roli přitom hraje jak situování pozemku, orientace ke světovým stranám či optimalizace tvaru, tak správně řešené zateplení vnější obálky, konstrukčních detailů a oken nebo vzduchotěsnost. „U pasivních domů jde především o vhodnou tepelnou izolaci, která zamezí úniku tepla a vzniku takzvaných tepelných mostů objevujících se na kritických místech stavby, či tepelných vazeb vznikajících například v napojení dvou konstrukcí,”vysvětluje Tomáš Truxa z ISOVERu. Budova by se podle něj zároveň měla nacházet na dostatečně prosluněném pozemku, ideálně lehce svažitém a orientovaném jižním či jihozápadním směrem, aby v zimě mohla využívat pasivní solární zisky. V letním období pak lze přehřívání zamezit přidáním stínících prvků, například žaluzií či markýz, či třeba využitím okolní zeleně. Ideálním řešením od architekta je pak stínění za pomoci přesahů střech.

I v pasivních domech je nicméně stále nutný zdroj tepla, protože tepelné ztráty nikdy nejsou nulové. Vhodné jsou pro to obnovitelné zdroje energie, například fotovoltaické panely či tepelné čerpadlo.

Řízené větrání minimalizuje tepelné ztráty

Na Hvězdárně Třebešín funguje mimo jiné i automatický systém řízeného větrání
s rekuperací tepla, který zabraňuje tepelným ztrátám vznikajícím běžným větráním. „Ohřátý odpadní vzduch obvykle proudí do exteriéru bez dalšího využití a přívodní studený vzduch se pak musí ohřívat na vnitřní teplotu. Rekuperační jednotka využívá tepelnou energii
v odpadním vzduchu, kterou ohřívá čerstvý vzduch přicházející zvenčí
,” popisuje odborník
z ISOVERu.

Interiér bytového komplexu je zároveň zařízen zdravě a komfortně, s využitím přírodních materiálů. Akustickou pohodu pak v bytech zajišťují izolační podlahové desky z minerálních vláken ISOVER.

Akustická izolace tlumí kroky i dupání

Akustické parametry se obvykle řeší ve vodorovných konstrukcích oddělujících dva vytápěné obytné prostory. „Tepelná izolace v tomto případě není zapotřebí. Akustika naopak při soužití v bytových jednotkách často hraje významnou roli,” upozorňuje Tomáš Truxa. „Kročejová izolace zamezuje šíření zvuků z podlahy způsobených chůzí, dupáním či padáním předmětů do dalších konstrukcí v objektu,” doplňuje odborník z ISOVERu.

Takzvaná těžká plovoucí podlaha byla v bytových jednotkách akusticky izolována za pomoci desek z minerálních vláken ISOVER TDPT. „Ty mají nejlepší parametry dynamické tuhosti, a proto v bytovém domě dokážou zajistit naprosté ticho,” říká Tomáš Truxa. Jako roznášecí vrstva pak byla ve skladbě podlahy použita betonová mazanina.

Byty se vyprodaly ještě před dokončením výstavby

Stavba komplexu Na Hvězdárně Třebešín byla dokončena v říjnu 2021. V tu chvíli již byly všechny bytové jednotky beznadějně vyprodané, což jen potvrzuje současný zájem
o bydlení v pasivním standardu. Inspiraci k tématu hvězd, jimž se bytový komplex přibližuje, zavdala vyvýšená poloha místa. Vstupní portály domů odlišují domovní znamení pojmenovaná po šesti nejznámějších souhvězdích – Andromeda, Kozoroh, Orion, Vodnář, Střelec a Kasiopeja – a na střeše zahradního domku v soukromém parku určeném pouze pro vlastníky bytů najdete dokonce malou hvězdárnu v podobě kopule s dalekohledem a mapou hvězdné oblohy. Motiv vesmíru má i přilehlé dětské hřiště, na němž najdete prolézačky podobné kosmickým plavidlům či trenažérům pro výcvik astronautů.

Ke každému z bytů o dispozici 1+kk až 5+kk patří jedno parkovací místo v podzemních garážích a také část venkovního prostoru v podobě balkónu, lodžie, terasy či soukromé předzahrádky. V okolí bytového komplexu se nachází rozlehlý Malešický park, sportovní areál Hector či cyklistické stezky. Poblíž staví několik autobusových linek a nedaleko se nachází také zastávka metra Želivského.

Projekt byl nominován na prestižní developerské ocenění Estate Awards 2021. Společnosti ISOVER a JRD v minulosti již spolupracovaly například na nedávno otevřeném bytovém komplexu Rezidence Michelangelova v pražských Strašnicích, který byl také realizován v pasivním standardu.