Cime 3 kvartal 2024

Starosta: Prodloužení D4 u Dubence přineslo pozitiva i negativa

Dubenec (Příbramsko) 4. října (ČTK) - Pozitiva, ale i negativa přineslo podle lidí z Dubence na Příbramsku loňské prodloužení dálnice D4 o pět kilometrů směrem na Strakonice a Písek. Centrem obce sice přestala proudit tranzitní doprava, místní si ale stěžují na hluk z nedaleké dálnice a vadí jim i omezený počet autobusových spojů na Prahu. ČTK to řekl starosta Jan Vondrášek (Sdružení dubeneckých občanů).

Na nový dálniční úsek mezi Skalkou a křižovatkou se silnicí II/118, který slouží i jako obchvat Dubence, vjela první auta přesně před rokem. Lidé podle Vondráška oceňují, že z hlavní sinice zmizela doprava a děti mohou při cestě do školy bezpečněji přecházet. Na druhou stranu řadě místních vadí hluk, který se rozléhá od dálnice.

"Ten hluk je vyšší, když auto jede 150 kilometrů v hodině, než když jelo přes vesnici rychlostí 50 nebo 40 kilometrů," řekl starosta. Podél dálnice byla sice vybudována protihluková stěna, podle starosty by ale mohla být delší. "Máme tu další měření hluku, tak uvidíme, jak to vyjde," dodal.

Horší situace je i s dopravou do Prahy. Nyní jezdí podle Vondráška pouze jeden autobus ráno a večer se vrací zpátky. Obec bude podle něj usilovat o to, aby spojů bylo více.

Výstavba této části D4 si vyžádala 417,5 milionu korun bez DPH. Stavbaři podél úseku dlouhého 4,8 kilometru vybudovali i dva dálniční mosty, dva nadjezdy nad dálnicí, podchod pro pěší a mimoúrovňovou křižovatku. Stavba dalšího úseku směrem na Strakonice by měla začít v roce 2020.