Komatsu potřebu bagr

Slovenský průmysl v listopadu rostl nejrychleji od léta roku 2019

Bratislava 11. ledna (zpravodaj ČTK) - Produkce slovenského průmyslu loni v listopadu navzdory druhé vlně pandemie nemoci covid-19 stoupla v meziročním srovnání nejrychleji od léta roku 2019. Stavebnictví pak výrazně zmírnilo propad výkonů a dosáhlo nejlepšího výsledku od loňského března. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.

Slovenský průmysl v listopadu stoupl poprvé od loňského ledna, a to o 2,2 procenta. K vyšším výkonům přispěla i výroba dopravních prostředků, která se meziročně zvýšila o 3,4 procenta po říjnovém poklesu o 4,7 procenta. Právě automobilový průmysl je dlouhodobě tahounem ekonomiky Slovenska.

Od začátku loňského roku do konce listopadu produkce slovenského průmyslu zaostala za stejným obdobím předchozího roku asi o desetinu. Výrazný pokles registrovala zejména v dubnu po propuknutí první vlny covidu-19, kdy na několik týdnů přerušily výrobu například závody všech čtyř automobilek, které v zemi pod Tatrami montují vozidla.

Produkce stavebnictví na Slovensku v listopadu výrazně zmírnila tempo meziročního propadu, a to na devět procent po poklesu o 23,6 procenta v říjnu. Sektor tak dosáhl nejlepšího výsledku od loňského března. Za prvních 11 měsíců minulého roku jeho výkony po úpravě o inflaci klesly meziročně o 12,6 procenta.