Komatsu potřebu bagr

Skončily práce na modernizaci největší beskydské úpravny vody za 130 milionů

Frýdlant nad Ostravicí (Frýdecko-Místecko) 3. prosince (ČTK) - Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) dokončily stavební práce na modernizaci úpravny vody Nová Ves ve Frýdlantě nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku za 130 milionů korun. Technologie postupně najíždějí do zkušebního provozu. ČTK to dnes sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt. Největší beskydská úpravna, do níž přitéká voda z přehrady Šance, po úpravě surové vody na pitnou zásobuje zhruba 60 měst a obcí v regionu.

Výměnu mají za sebou technologické a stavební celky, zároveň byl v úpravně instalován nový automatizovaný systém řízení. "Data ze všech provozních celků nyní směřují na velín úpravny, který je kompletně zmodernizovaný, a centrální dispečink společnosti. Procesory jednotlivých celků mezi sebou navzájem komunikují po optických kabelech. Technologie je možné dálkově sledovat, ale také ovládat," uvedl ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Modernizací prošlo i 12 otevřených pískových rychlofiltrů, které tvoří technologie srdce úpravny. "Nově byla vyřešena odtoková regulace vody z filtrů, ultrazvukovými snímači nyní měříme hladinu vody ve filtrech, které jsou osazeny novými zákaloměry," uvedl Komínek.

Vodohospodáři vyměnili také čerpadla a dmychadla ve strojovně a upravili vnitřní prostory. "Vybudovali jsme kompletně nové chlorové hospodářství a nahradili staré výrobní jednotky oxidu chloričitého za nové, nahrazena byla také stávající malá vodní elektrárna," uvedl Komínek.

Úpravy trvaly tři roky. Už předtím tam podnik za zhruba 50 milionů korun komplexně zmodernizoval kalové hospodářství.

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 720.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.