husqvarna

Škola projektování oslavila rok fungování a pokračuje v podpoře vzdělávání a rozvoje mladé generace

Odborní průvodci Školy projektování představili během prvního roku fungování tohoto jedinečného vzdělávacího konceptu práci architekta a projektanta více než 1 000 žáků a studentů z celé České republiky. Ti měli možnost načerpat praktické znalosti od zkušených profesionálů z oboru a zároveň pod jejich vedením nahlédnout do praxe. Díky tomu dokážou nyní lépe posoudit, jestli je práce architekta nebo projektanta profesí, která je bude bavit a naplňovat, nebo jestli se mají v rámci dalšího vzdělávání raději vydat jinou cestou.

Hlavním cílem Školy projektování, která byla spuštěna v únoru loňského roku, je vzdělávání a rozvoj nové generace projektantů a architektů. Odborníci z architektonického studia LOXIA, které celý projekt zastřešuje, představují v rámci workshopů probíhajících v sídle studia na pražských Vinohradech žákům základních škol a studentům středních škol jednotlivá odvětví stavebnictví, ukazují jim rozmanitost oboru a přibližují, jak vypadá běžný den jednotlivých profesí působících napříč oborem. Program workshopů je interaktivní a byl sestaven tak, aby účastníci odcházeli s pocitem, že se nejen něco zajímavého a užitečného dozvěděli, ale také měli možnost se do workshopu aktivně zapojit a vyzkoušet si nejrůznější úkoly na vlastní kůži.

Pro školy, které nemají možnost přijet na workshop do Prahy, nabízí Škola projektování přednášky, které probíhají přímo u  nich. Úvodní přednáška poutavou a interaktivní formou uvede žáky a studenty do problematiky stavebního oboru, navazující přednášky jsou pak vždy ušité na míru potřebám daných žáků a studentů dle probírané látky a zahrnují ukázky z praxe na reálných projektech. Workshopy i přednášky jsou pro školy zdarma.

 „Během prvního roku fungování Školy projektování jsme v  naší kanceláři na pražských Vinohradech uspořádali celkem 34 workshopů a s přednáškami jsme navštívili 20 základních a středních škol po celé České republice.  Zájem ze strany škol nás velmi těší, stejně jako pozitivní zpětná vazba, která se k nám dostává nejen od žáků a studentů, ale také od jejich pedagogů,“ říká Matouš Fejfar, zástupce ředitelky Školy projektování a tajemník studia LOXIA. „Jsem moc rád, že se nám daří žáky a studenty zaujmout a nadchnout je pro architekturu a projektování. Zároveň mne také těší, že díky představení reality z praxe si žáci a studenti mohou uvědomit, že tento obor není pro ně ten pravý, a zaměřit se v rámci dalšího studia na něco jiného. Jsem totiž přesvědčen, že je velmi důležité, aby v našem oboru pracovali lidé, kteří své práci nejen rozumějí, ale dělají ji s radostí a nadšením. Zároveň si myslím, že pro spokojený život je podstatné, aby člověk dělal práci, která ho baví a naplňuje,“ dodává.

Pro studenty středních a vysokých škol nabízí Škola projektování také prohlídky (exkurze s odborným výkladem) již hotových i teprve se rodících staveb z pera architektonického studia LOXIA či stáže přímo ve studiu. Pro všechny, kteří mají zájem se v oboru vzdělávat, jsou na webuYouTube Školy projektování zdarma k dispozici videa, která poutavou formou představují různá témata z oblasti architektury a projektování.

 „V rámci Školy projektování se snažíme studentům otevírat dveře do světa praxe, kterou považujeme za naprosto zásadní. Zároveň jim chceme ukázat, že cílem naší práce je realita a výsledkem jsou hotové stavby, které tu po nás zůstanou další desítky let. Když se procházíte po městě a vidíte projekty, na kterých jste pracovali, dokončené, je to opravdu úžasný pocit. A toto bychom rádi účastníkům naší juniorské vzdělávací akademie předali,“ vysvětluje Jana Mastíková, ředitelka Školy projektování a hlavní architektka studia LOXIA.  

Veškeré informace o Škole projektování jsou k dispozici na následujících kanálech:

Webové stránky: https://www.skolaprojektovani.cz

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCeu2ZOIKIEpIRp4FZ0-u5nQ

FB: https://www.facebook.com/bud.projektantem

Instagram: https://www.instagram.com/bud.projektantem/?hl