ŠKODA JS dodala inovované ovládací komponenty do maďarské jaderné elektrárny
Plzeň (ČTK) - Plzeňská ŠKODA JS, dodavatel zařízení a řešení pro jaderné elektrárny, dodala nové ovládací komponenty vlastního designu do maďarské jaderné elektrárny Paks. Inovativní řešení, které je podle podniku unikátní, výrazně prodlouží životnost důležitých dílů reaktorů, úpravami provozovatelé elektráren ušetří desítky až stovky milionů korun, řekl ČTK mluvčí Jan Stolár. Podnik teď takové řešení bude nabízet všem provozovatelům vybraných typů reaktorů ve střední, severní a východní Evropě. Výši zakázky firma neuvedla.
"Takzvané vložené tyče patří mezi důležité součásti ovládání jaderných reaktorů typu VVER 440, které pracují například v Dukovanech, finské Loviise, slovenských Mochovcích, Paksi a ukrajinské Rovenské jaderné elektrárně," řekl mluvčí. Jejich původní životnost byla pětiletá, poté je v elektrárnách museli měnit. Díky úpravám mohou nově bezpečně fungovat 18 až 20 let, což přináší významné úspory materiálu i prací, uvedl.
Pět metrů dlouhá tyč o hmotnosti 61 kilogramů tvoří součást mechanismu, který reguluje výkon jaderného reaktoru.
"Vyvinuli jsme technologické změny na koncovém záchytu těchto tyčí a další úpravy, vše jsme důkladně otestovali. Výsledkem je významné prodloužení jejich životnosti," řekl generální ředitel František Krček.
Škoda JS už vyrobila a dodala pro jaderné bloky v ČR, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Německu, na Ukrajině a ve Finsku přes 1200 kusů vložených tyčí původního designu. Poslední dodávka šla do maďarské elektrárny Paks 1, jejíž reaktory byly také vyrobeny v Plzni a na jejímž provozu, údržbě a modernizaci se plzeňské strojírny desítky let podílejí.
Podnik s téměř 1000 zaměstnanci, který je od loňska členem skupiny ČEZ, utrží ročně mezi 3,5 až 4,5 miliardyKč, hrubý zisk se dlouhodobě pohybuje v nižších stovkách milionů korun. Export firmy, která se zaměřuje shodně po třetinách na inženýring, výrobu a servis, tvoří zhruba polovinu tržeb.