Cime 3 kvartal 2024

Seitlová:Úřední projednání odvolání na D1 u Přerova má zpoždění

Přerov 4. února (ČTK) - Projednávání odvolání proti změně územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku D1 z Přerova do Říkovic nabírá zpoždění. Novinářům to dnes řekla senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Olomoucký magistrát podle ní nedodržel třicetidenní lhůtu a podklady předal hejtmanství až na konci ledna. Rychlost přípravy důležité dopravní stavby přitom závisí na délce vyřizování odvolání, uvedla senátorka. Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova, kde nyní řidiči denně čekají desítky minut v dlouhých kolonách.

Odvolání byla podána loni 19 prosince a v ideální případě by jejich projednání úřadům mělo podle Seitlové zabrat celkem 90 dnů. Seitlová upozornila, že olomoucký magistrát podklady se stanoviskem odeslal krajskému úřadu až v pátek 31. ledna, tedy po více než jednom měsíci od podání odvolání. Už na začátku tak nebyla dodržena třicetidenní lhůta. Podle Ředitelství silnic a dálnic ČR stavba této části D1 musí začít nejpozději v roce 2021, kdy pro ni končí výjimka z procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

"Naléhavá, velmi nepříznivá dopravní situace na Přerovsku vyžaduje od dotčených úřadů dodržení pořádkového termínu pro vyjádření k odvolání do 30 dnů. Průběh odvolacího řízení sleduji. Pokud nebudou vyjádření vydána, jsem v rámci kompetencí senátora připravena obrátit se na vedoucí dotčeného úřadu," uvedla Seitlová.

Odvolání proti změně územního rozhodnutí na D1 z Přerova do Říkovic podaly tři spolky, mezi kterými je například organizace Děti Země. Odvolalo se také šest lidí z Dluhonic u Přerova, v jejichž blízkosti trasa rychlostní komunikace vede.

Změnu územního rozhodnutí na D1 mezi Přerovem a Říkovicemi loni v listopadu povolil stavební odbor olomouckého magistrátu. Děti Země v odvolání žádají o posouzení varianty trasy D1 s odchýlením u Dluhonic asi o 150 metrů na východ směrem k Přerovu. Aktivistům se nelíbí ani rozhodnutí přerovského magistrátu pokácet kvůli stavbě jeden strom a keře na ploše více než čtvrt hektaru.

ŘSD před podáním odvolání odhadovalo, že schválená změna územního rozhodnutí ke stavbě D1 u Přerova by měla nabýt právní moci letos na jaře. Stavební povolení chtělo vyřídit do června. Nové výběrové řízení na zhotovitele stavby by díky tomu mohlo začít také letos. Podle nových odhadů bude poslední část dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi otevřena nejdříve v roce 2024.