CIME MERLO 09/2023

Rozšíření tratě z Hradce do Pardubic bude hotovo asi v roce 2022

Pardubice 5. dubna (ČTK) - Rozšíření tratě z Pardubic do Hradce Králové z jedné na dvě koleje v celém úseku dokončí Správa železniční dopravní cesty dokončí nejspíš v roce 2022. Dojezdové časy se zkrátí přibližně na polovinu. ČTK to dnes řekl poslanec Martin Kolovratník (ANO) u příležitosti železniční konference, která se koná v Pardubicích.

"Zbývají dostavět dva úseky, Opatovice - Hradec Králové a Stéblová - Pardubice, celkem za 5,5 miliardy korun. Díky tomu budeme jezdit do Hradce za 12 minut," uvedl Kolovratník.

Se stavbou úseku Pardubice - Stéblová počítá SŽDC v roce 2020, tedy v době, kdy už bude modernizovat železniční uzel v Pardubicích. Úsek z Opatovic do Hradce Králové se mu podaří zahájit možná za tři roky, stavba stále nemá kladné povolení vlivu na životní prostředí.

"Pardubice - Stéblová je nekonfliktní úsek, je připravený. Co se týká pokračování směrem na Hradec, tak bohužel velmi silně narážíme na odpor skupiny obyvatel na Pražském předměstí. Mají nesourodé požadavky. Jednou chtějí podchod, pak ho nechtějí, jednou chtějí zabezpečit přejezd, pak nechtějí," řekl náměstek generálního ředitele pro modernizaci dráhy Správy železniční dopravní cesty Mojmír Nejezchleb.

Vlaky mezi krajskými městy budou moci po dokončení celé modernizace jezdit místy rychlostí až 160 kilometrů v hodině. Rozšíření trati umožní zavést pravidelnou intervalovou dopravu s taktem 30 minut, protijedoucí vlaky se budou na dvojkolejné trati míjet a nebudou muset čekat ve stanicích. Osobní a spěšné vlaky nyní trasu ujedou za 19 až 24 minut.