Cime 3 kvartal 2024

Řidiči v příštím roce vyjedou na nový úsek dálnice D3

Zahájení provozu na úseku dálnice D3 mezi Ševětínem a Bošilcem, dokončení modernizace českobudějovického letiště nebo příprava projektu českobudějovické tangenty představuje nejvýznamnější akce příštího roku v Jihočeském kraji. Na železnici vyjede v dubnu nový expres mezi Českými Budějovicemi a Prahou. Společnost Robert Bosch postaví v Českých Budějovicích vývojové a technologické centrum za 1,96 miliardy korun. Hotové by mělo být v červenci 2019 a vznikne asi 520 nových pracovních míst. Vyplývá to z ankety ČTK na téma nejvýznamnější události roku 2019.

"V mých očích bude největší akcí z pohledu Jihočeského kraje dokončení letiště, kdy nastane proces následné certifikace," řekl ČTK náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot (TOP 09). Uvedl, že modernizace bývalého vojenského letiště v Plané u Českých Budějovic trvá několik let a celkové náklady činí téměř půl miliardy korun. V příštím roce by měl být zahájen zkušební mezinárodní provoz.

"Dalším významným projektem bude českobudějovická jižní tangenta. Pokud to dobře půjde, mohly by v příštím roce začít práce na této komunikaci," řekl Knot. Náklady na výstavbu jižní tangenty, která spojí tah z Českých Budějovic na Český Krumlov s plánovanou dálnicí D3, činí téměř 800 milionů korun.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce v příštím roce zahájit opravu mostu přes vodní nádrž Orlík u Červené nad Vltavou na Písecku. Odhad nákladů je 350 milionů korun.

Na železnici vyjede 14. dubna poprvé nový expres na trase Praha - Tábor - České Budějovice, provozovat ho bude RegioJet. Spoj bude ráno v 9:01 odjíždět z Prahy, zastaví v Táboře a v 11:06 bude v Českých Budějovicích. Zpět z Budějovic odjede ve 12:55, v Praze bude ve 14:56. "V Českých Budějovicích bude mít ještě přímé provázání na autobusový spoj do Českého Krumlova. Pravděpodobně bude provázán i se spoji od Brna, povedeme to s možností přímé cesty Brno - České Budějovice," řekl za RegioJet Aleš Ondrůj.