husqvarna

Rekonstrukce mostu uzavře starý česko-polský přechod v Hrádku nad Nisou

Hrádek nad Nisou (Liberecko) 11. listopadu (ČTK) - Kvůli rekonstrukci mostu přes Oldřichovský potok bude od pátku zavřený starý česko-polský hraniční přechod v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Do Polska budou muset motoristé po nové silnici I/35 na Bogatynii a Žitavu. Uzavírka skončí 6. prosince, řekl dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Most je ve velmi špatném stavu, loni v létě bylo nutné ho na nějaký čas pro dopravu zcela uzavřít.

Na mostě byl už dlouho omezený vjezd pro vozy nad 12 tun, který ale řidiči nákladních aut často nerespektovali. Při údržbě mostu pak loni odpadl kamenný obklad ze železobetonové konstrukce a statik při zvýšeném průtoku v potoce vyloučil jakékoli, byť omezené zatížení, protože hrozilo, že to konstrukce nevydrží. Povodí Labe navíc zamítlo provizorní podepření klenby mostu v korytě potoka, protože by to zvýšilo riziko záplav. Provoz na mostě loni po pár týdnech obnovili, dělníci ale nájezd naistalováním panelů zúžili tak, aby projela jen osobní auta.

Teď bude most kvůli opravě zcela neprůjezdný. Jeho rekonstrukce je součástí oprav staré silnice I/35 z Bílého Kostela přes Chotyni k hranici v Hrádku nad Nisou zhruba za 40 milionů korun. Opravy jsou už hotové, dokončení projektu vázlo podle ředitele liberecké Správy Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Jana Wohlmutha právě na nutné rekonstrukci mostu. "Museli jsme to doprojektovat, vše zkomplikovalo jednání s Poláky, které přípravu protáhlo o osm měsíců, jinak už by to bylo hotové," dodal.