Komatsu potřebu bagr

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má 56 pct projektantů

Praha 14. dubna (ČTK) - Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má finanční ztráty 56 procent projektových firem. Pro letošek očekávají zhoršení svého hospodářského výsledku v průměru o 19 procent. Vzniklé finanční ztráty plánují z velké části vykrýt z vlastních rezerv, dvě pětiny plánují využít finanční zvýhodnění ze strany státu, pětina chce využít úvěru. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi 65 projektovými firmami v Česku.

"Společnosti zavádějí mimo jiné i různá opatření související s omezením osobního kontaktu. Mnoho zakázek, obzvlášť těch velkých, ale nelze řešit pouze přes telefon nebo e-mail. To s sebou nese komplikace v podobě odsunu termínu realizace nebo celého zrušení zakázky," uvedl ředitel CEEC Research Michal Vacek.

Devět z deseti ředitelů projektových společností se setkalo se zrušením naplánovaných obchodních schůzek, čtyři pětiny s prodloužením lhůt výstavby projektů kvůli nižší činnosti veřejné správy. Téměř třetina společností zaznamenala žádost zákazníka o odložení platby. Čtvrtině firem byly tyto zakázky zrušeny celé.

Na podobné situace se do budoucna plánuje připravit téměř polovina projektových společností. Hlavně větší tvorbou rezerv nebo vytvořením krizového plánu pro podobně nečekané situace. Menší část se jich přiklání ke sjednání pojištění nebo například snížení provozních nákladů.

Tržby projektových firem letos podle průzkumu kvůli opatřením proti šíření koronaviru meziročně klesnou o 7,6 procenta, příští rok o 1,3 procenta. Ještě v polovině února tyto společnosti počítaly s růstem o 3,2 procenta letos a dvě procenta v příštím roce.