Praha má další projekt podpory bydlení, místo družstev spolky
Praha 9. června (ČTK) - Pražský magistrát připravil další projekt podpory bytové výstavby. Podobá se již představenému záměru poskytnutí městských pozemků stavebním družstvům, jen namísto družstev by bytové domy stavěly k tomu založené občanské spolky, v Německu známe jako baugruppe. Výhodou má být podle zástupců města možnost využití menších pozemků, forma spolku má také umožnit větší volnost pro nastavení podmínek. Plán dnes novinářům představili zástupci koalice. Soutěže na první pozemky by mohly být vypsány příští rok.
Podpora má podle předsedy výboru pro bydlení Petra Zelenky (Praha Sobě) fungovat tak, že město spolku poskytne pozemek. Spolek poté sám připraví projekt, najde stavební firmu a dům postaví. Magistrát v něm část bytů získá pro účely bydlení podporovaných profesí. Město zároveň podle Zelenky jedná s Komerční bankou o finančním produktu, ze kterého by mohly spolky stavbu zaplatit.
Náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) řekl, že pro tento typ podpory se dají využít i menší pozemky, které nejsou tak atraktivní pro jiné stavebníky. Jejich výběr a přípravu bude mít na starosti nedávno založená městská Pražská developerská společnost. Vhodné parcely by měla vybrat do podzimu a v první polovině příštího roku by mohly být vypsány soutěže na první projekty. Zatím má město podle Hlaváčka vytipované lokality Ohradní, Bulovka, U Plynárny, Lipence, Závist, Zlíchov, Vysočanská a Perucká. Další chce nalézt ve spolupráci s městskými částmi.
Zelenka dodal, že pro lidi sdružené ve spolcích je výhodou rozložení splátek na dlouhé období. Počítá se s úvěrem na 40 let, až po té by spolek městu splatil cenu pozemku, odvozenou od hodnoty bytů. Celkové pořízení bydlení by tak bylo možné rozložit i na dvě generace. Byt o ploše 75 metrů čtverečních by podle Zelenky v představeném modelu při úvěru na 40 let vyšel bez hodnoty pozemku na asi 4,3 milionu korun, vstupní vklad by byl asi 468.000 korun. Měsíční splátka by pak asi 9600 korun.
Představený plán velmi připomíná podporu družstevní výstavby s využitím městských pozemků, kterou nedávno představila radní Hana Marvanová (za STAN) a který vyvolal odpor Prahy Sobě a Pirátů. Zelenka a pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský dnes řekli, že s podporou družstev se stále počítá a koaliční strany o ní jednají. "Myslím, že brzy se nám podaří dosáhnout dohody, která bude akceptovatelná pro všechny," řekl Zábranský. Dodal, že město chce vyzkoušet co nejvíce variant podpory dostupného bydlení.
Model spolku podle Zelenky magistrátu umožní pružnější nastavení podmínek, než v případě družstev. Hlaváček dodal, že pokud se dá vycházet z německé zkušenosti, spolky postavené domy bývají architektonicky zajímavější, protože hnacím motorem snahy je často architekt. Samotnou přípravu pozemku, která v Praze často i profesionálním developerům trvá roky, podle Zelenky spolkům usnadní město, které by mělo parcely připravit až do fáze územního rozhodnutí.
Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí. Podle údajů developerských firem ceny nových bytů v metropoli přesahují částku 100.000 korun za metr čtvereční, tomu odpovídají i vysoké nájmy.
psc mal