Komatsu potřebu bagr

Povodí Moravy i Povodí Odry věří, že na protipovodňové projekty peníze budou

Praha (ČTK) - Zástupci Povodí Moravy a Povodí Odry věří, že peníze na protipovodňové projekty budou zajištěny, i když u některých ze záměrů Evropská komise nesouhlasila s jejich financováním z Národního plánu obnovy. Představitelé obou státních podniků dnes poukázali na to, že projekty se připravují na základě usnesení vlády. V povodí Moravy se rozhodnutí Evropské komise týká plánů na vodní dílo Skalička, v povodí Odry chystané přehrady v Nových Heřminovech.

Podle generálního ředitele Povodí Moravy Václava Garguláka by vyřazení hydrogeologické studie na vodní dílo Skalička z Národního plánu obnovy vliv na přípravu celého projektu mít nemělo. "Věřím, že to neznamená nic, že dál budeme pokračovat. V té technické studii, jejíž součástí je i hydrogeologická studie, dál pokračujeme. Je to rozhodnutí vlády," řekl dnes Gargulák ČTK.

Podle Garguláka se pokračuje v jednotlivých krocích zadaných vládou. "Jsem přesvědčen, že se na to peníze najdou. Je to klíčové pro celé Pobečví. Potřebujeme velkou ochranu, která transformuje i třísetletou povodeň," doplnil.

V případě přehrady v Nových Heřminovech se rozhodnutí týká dokončení projektové dokumentace samotného vodního díla a jedné související stavby - rekonstrukce Jezu Kunov na řece Opavě v Branticích. Státní podnik Povodí Odry nyní situaci analyzuje. "Státní podnik bude s ministerstvem zemědělství o vzniklé situaci jednat. Věříme, že financování bude zajištěno z národních zdrojů," řekla ČTK mluvčí vodohospodářů Šárka Vlčková.

Obě protipovodňová opatření jsou podle Vlčkové součástí souboru staveb, které mají ochránit téměř 16.000 obyvatel a 190 stavebních objektů před stoletou vodou. Přehrada má pomoci s případnou budoucí klimatickou změnou v nejsušší oblasti povodí Odry, a to na řece Opavě mezi městy Krnov a Opava. "Zpráva je o to závažnější, že opatření jsou připravována podle vládních usnesení. Řeší komplexně extrémní hydrologické jevy. Jak povodně, tak sucho," řekla mluvčí.

Evropská komise nesouhlasí s financováním 15 protipovodňových projektů z Národního plánu obnovy v gesci ministerstva zemědělství. Týká se to také projektů na přehradách Orlík, Harcov nebo Jezeří. Na jejich financování letos bude potřeba 512 milionů korun ze státního rozpočtu, řekl ČTK mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Ministerstvo mělo připraveno 42 projektů, z toho dva byly rezervní. Dokončení projektů bez ohledu na to, zda na ně půjdou peníze z EU, chce také ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).