Cime 2 kvartál 2024

Pardubice podpoří výstavbu parkovacího domu u vlakového nádraží

Pardubice (ČTK) - Město Pardubice podpoří výstavbu parkovacího domu u autobusového a vlakového nádraží. Soukromý investor tam chce stavět objekt zhruba pro 600 aut. Většinu pozemků vlastní, chybí mu malá část, která zasahuje na městské pozemky. Radnice bude projekt především koordinovat, uvedla v tiskové zprávě.

U vlakového nádraží jsou dva autobusové terminály, jeden pro městskou hromadnou dopravu s označením A. Druhý je pro linkové autobusy. U terminálu B chce firma Eurobit Real stavět parkovací dům.

"Výstavbu parkovacího domu považuji za správný krok, jelikož součástí bude minimálně 33 trvalých parkovacích míst, která budou sloužit jako odbavovací parkoviště k vysazení a naložení cestujících. Tato místa by se měla nacházet v přízemí parkovacího domu, což bude pro vybraný účel nejkomfortnější a nejlogičtější," řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).

Stavbu projednávali zastupitelé na pondělním jednání. Řada z nich projekt nepodpořila. Považovali ho za dopravně a architektonicky nepřipravený. "Současný architektonický návrh je obyčejná krabice, místo u nádraží nepovažuji za žádnou periferii. Naopak, jedná se o vstup do našeho města pro tisíce lidí denně, očekával bych reprezentativní stavbu," uvedl například zastupitel Vít Ulrych (Spolu/KDU-ČSL).

Podle primátora je investice na začátku, dopravní modely bude město s investorem projednávat. "S investorem budeme dále spolupracovat na zpracování relevantního dopravního modelu, který je v této oblasti nezbytný," řekl Nadrchal.

Firma Eurobit Real pozemky v lokalitě vlastní. Část jich v minulosti prodala městu, aby tam mohlo postavit terminál B pro linkové autobusy. Teď potřebuje pár desítky metrů čtverečních od města zpět. Pokud je magistrát prodá, bude muset vracet část evropské dotace. Soukromý investor je připravený částku uhradit.