Cime 3 kvartal 2024

Pardubice chtějí, aby developer nové čtvrti v bývalé Tesle přidal zeleň

Pardubice (ČTK) - Město Pardubice požaduje po developerovi, který v bývalé Tesle staví novou čtvrť, aby tam přidal víc zeleně, konkrétně na budovu Penny marketu. Typizovaná, převážně šedá stavba je z celé čtvrti nejvíc vidět od přilehlé silnice. Developer městu vyhoví, pokryje objekt popínavými rostlinami, uvedla radnice v tiskové zprávě.

Bytový komplex Nová Tesla vzniká v místě bývalé továrny, která zkrachovala a od 90. let byla prázdná a chátrala. Projekt zahrnuje bytové a řadové domy, parkovací dům a Penny market, který chce město pohledově zatraktivnit.

"Rádi bychom, kdyby objekt, který v tomto prostoru svou jednoduchou konstrukcí v podstatě vyčnívá, byl doplněn zelení nebo nějakými jinými prvky. Jsme si vědomi, že firma do proměny tohoto areálu vložila značnou investici a opravdu z něj vytvořila atraktivní místo," řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).

Radnice si je vědoma, že vše není dokončené a že budova má zelenou střechu. "O čemž možná řada obyvatel neví, ale byli bychom rádi, kdyby nějaké zelené prvky přibyly také na samotné fasádě objektu. Možnosti zde určitě jsou," dodal primátor.

Podle zástupců firmy je potřeba myslet na to, že za dva tři roky bude nejen objekt supermarketu, ale i celá čtvrť vypadat podstatně jinak. "Veškerá výsadba, která se v areálu nachází, potřebuje čas. Zelená střecha na prodejně je osázena extenzivní zelení a řadí se k největším v republice. V horkých letních měsících pomůže vytvářet příhodné klima v lokalitě a účinně snižovat její přehřívání. Podobnou úlohu budou plnit i popínavé rostliny již vysazené v prostoru parkoviště," uvedla generální ředitelka firmy Linkcity Czech Republic Kristýna Zavrtálková.

Developer dál plánuje sázet stromořadí, trvalkové záhony, park ve vnitrobloku, komunitní zahradu. Dokončení náměstí zatím brání navazující výstavba. "Nad rámec těchto kroků se pokusíme najít další řešení, jak na objekt supermarketu umístit více zeleně, například prostřednictvím dalších popínavých rostlin," řekla Zavrtálková.

Tesla zkrachovala v 90. letech, areál pak chtěla využít technologická firma Foxcon, která si plány stavět tam továrnu rozmyslela a za korunu brownfield prodala Pardubickému kraji. Hejtmanství areál sanovalo, využití pro ně nemělo, tak ho po delších jednáních darovalo městu Pardubice.

Magistrát pak připravoval jeho prodej. Developer měl areál čtyři roky pronajatý od města, nejdřív musel zaregistrovat studii a dokončit územní rozhodnutí. Demoliční a stavební práce zahájil v březnu 2021.