Komatsu potřebu bagr

Ostravské vodárny zkouší novou metodu sanace kanalizačních šachet

Ostrava 9. září (ČTK) - Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) zkouší novou moderní technologii sanace kanalizačních šachet metodou Vertiliner. Jde o bezvýkopovou metodu, při které se využívá takzvaný sanační rukáv, jenž ve stěnách nevyhovující šachty vytvoří nový samonosný plášť. ČTK to dnes sdělila mluvčí OVAK Radka Vanková.

Do revizní šachty se vsune rukávec vyrobený na míru z několika vrstev skelných vláken, který je napuštěn speciální pryskyřicí. "Poté se rukávec natlakuje a působením UV lamp se pryskyřice obsažená ve stěnách vložky vytvrdí ve velmi pevný sklolaminát. Stěny nevyhovující šachty tak dostanou nový samonosný plášť," popsala Vanková.

Životnost nového pláště je až 100 let. "Byť je cena opravy v některých případech srovnatelná s cenou opravy klasickým výkopem a kompletní rekonstrukce šachtice, přináší nám tato technologie možnosti bezvýkopové sanace v místech, kde by rozsáhlým výkopem došlo například k omezení dopravy či jinému omezení obyvatel města," uvedla Vanková.

Průměrná sanace šachty novou metodou by podle ní neměla trvat déle než tři hodiny. Metoda se využívá se hlavně při rekonstrukcích kruhových šachet s kuželem a hranatých šachet s proměnlivým průřezem, pro těžce poškozené šachty s prasklinami, trhlinami, deformacemi, chybějícími částmi zdí nebo dokonce ohroženými zhroucením.

OVAK spravuje 908 kilometrů kanalizační sítě, jejíž součástí je více než 30.000 revizních kanalizačních šachet. Společnost dodává vodu přibližně 300.000 obyvatel Ostravy a okolí. V loňském roce firma vytvořila čistý zisk 89 milionu korun (o tři procent nižší než v roce 2018) a tržby 1,15 miliardy korun (o 4,2 procenta vyšší než předloni). Nadpolovičním vlastníkem OVAK je francouzská společnost Suez Environnement. Druhým největším akcionářem je město Ostrava, kterému patří 28,55 procenta akcií. Podnik má téměř 400 zaměstnanců.