husqvarna

Objem veřejných stavebních zakázek vzrostl o 44 pct na 32,5 mld.

 

Praha 12. března (ČTK) - Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce února meziročně vzrostl o 43,7 procenta na 32,5 miliardy korun. Počet zakázek klesl o desetinu na 634. Největším zadavatelem bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR se zakázkami za 15,1 miliardy korun. Největší objem zakázek získaly firmy Doprastav a Salini Impregilo. Hodnota nově vypsaných zakázek vzrostla více než o třetinu. Vyplývá to z údajů společnosti IS, které má ČTK k dispozici.

"Data z aktuální analýzy potvrzují pokračující růst tuzemského stavebního trhu v sektoru veřejných stavebních investic," uvedl analytik stavebního trhu společnosti IS Ivan Vrhel.

Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby do konce února meziročně klesla o 4,1 procenta na 4,1 miliardy korun. Na inženýrské stavby, tvořené hlavně dopravní infrastrukturou, se hodnota zakázek zvýšila o 55,6 procenta na 28,4 miliardy korun. Hodnota zakázek spolufinancovaných z evropských dotací meziročně vzrostla ze 40 na 56 procent. Průměrná velikost zakázky byla 77,5 milionu korun, meziročně se téměř zdvojnásobila.

Hodnota celkem pěti zadaných zakázek překročila v prvních dvou měsících miliardu korun. Největší byla výstavba úseku obchvatu Českých Budějovic v úseku Hodějovice - Třebonín za 7,02 miliardy korun. Ředitelství silnic a dálnic ČR ji zadalo slovensko-italskému sdružení Doprastav-Salini Impregilo. Za celý loňský rok veřejná správa zadala 19 miliardových zakázek za 40,4 miliardy korun.

"Hodnota zadaných zakázek roste i v důsledku pokračujícího růstu nabídkových cen. Ceny v soutěžích do konce února dosáhly v průměru 95,4 procenta úrovně cen předpokládaných. U zakázek na pozemní stavby byly nižší o procento, u zakázek na inženýrské stavby o 4,6 procenta. Meziročně byly nabídkové ceny firem proti předpokládaným vyšší o 10,4 procentního bodu.

Hodnota nově vypsaných zakázek v lednu meziročně vzrostla o 36,4 procenta na 25,2 miliardy korun. Objem zakázek v pozemním stavitelství meziročně klesl o 27 procent, v inženýrském stavitelství vzrostl téměř o 100 procent.

Veřejné zakázky měly předloni na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 32,6 procenta, což bylo nejméně od roku 1996. Naopak nejvíce to bylo v roce 2002 (55,1 procenta).

Podle ČSÚ loni stavebnictví meziročně vzrostlo v souhrnu o 8,4 procenta. Pozemní stavitelství stouplo o 8,6 procenta, inženýrské o osm procent. Předloni stavebnictví celkově vzrostlo o 3,3 procenta.