husqvarna

Obchvat Opočna je z většiny hotový, nouzový stav stavbu nebrzdí

Opočno (Rychnovsko) 2. dubna (ČTK) - Stavba první etapy obchvatu třítisícového Opočna na Rychnovsku, která začala loni v dubnu, je z větší části hotová. Z celkových nákladů 145 milionů korun již kraj zaplatil 89 milionů korun. "Stavba pokračuje dle harmonogramu. I přes vyhlášení nouzového stavu platí, že by měla být dokončena v srpnu letošního roku," řekl radní kraje pro investice Václav Řehoř (ODS).

Stavba obchvatu je součástí šestimiliardové investice státu a kraje do veřejné infrastruktury v zóně Solnice - Kvasiny, kde působí závod automobilky Škoda Auto. Opočno je od Kvasin vzdáleno 12 kilometrů. Letos region na stavbu od ministerstva průmyslu a obchodu dostane dotaci 41,8 milionu korun. Celkově se kraj na investici podílí asi čtvrtinou.

Obchvat je přeložkou silnice druhé třídy číslo 298, která zatím vede centrem města. Budovaná severní část obchvatu je dlouhá 2,16 kilometru. Začíná na již vybudovaném novém kruhovém objezdu na křižovatce silnic vedoucích z Opočna na Bohuslavice a České Meziříčí. Za městem se nad rybníkem Broumar napojí na silnici II/298 vedoucí na Dobrušku.

Stavbaři již udělali zemní práce, většinu vrstev silnice, postavili okružní křižovatku a protihlukový val, udělali přeložky sítí. Nyní dokončují protihlukové stěny a pokládají živičné vrstvy. Ještě budou dělat mimoúrovňové křížení s cyklostezkou a další dokončovací práce.

Zcela se Opočno tranzitní dopravy zbaví po vybudování západní části obchvatu, která měří 1,5 kilometru. Druhá část obchvatu začne u nového kruhového objezdu a povede přemostěním Zlatého potoka na silnici z Opočna ve směru na Třebechovice pod Orebem a Hradec Králové. Stavba by měla navázat na první etapu. Odhad nákladů na druhou etapu činí 177 milionů korun.

Obchvat odvede z města především významnou část dopravy, která souvisí s kvasinskou průmyslovou zónou. Po nové silnici se také turisté snáze dostanou do Orlických hor.