Komatsu potřebu bagr

Návrh: Výdaje fondu investic klesnou o 16,5 pct na 3,44 mld. Kč

Praha 18. října (ČTK) - Výdaje Státního fondu podpory investic (SFPI) příští rok meziročně klesnou o 16,5 procenta na 3,44 miliardy korun. Příjmy jsou naplánovány na 2,04 miliardy korun při meziročním nárůstu téměř o dvě třetiny. V roce 2022 mají příjmy i výdaje klesnout, v roce 2023 by měly stagnovat. Počítá s tím návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR), který v pondělí projedná vláda. SFPI byl letos přejmenován ze Státního fondu rozvoje bydlení, rozšířil svoji působnost.

Původně loni vláda na letošní rok plánovala výdaje 3,02 miliardy korun, v březnu je však o 1,1 miliardy navýšila. Šlo o peníze, které ve fondu zůstaly z loňského roku. "Předloženým návrhem změny rozpočtu pro rok 2020 žádá fond o navýšení výdajového limitu v oblasti programových výdajů o 1,1 miliardy korun, které bude plně kryto volnými zdroji fondu bez nároku na státní rozpočet," uvedlo tehdy MMR.

Největší část z výdajů má jít v příštím roce na úvěry fyzickým a právnickým osobám, celkem 1,61 miliardy korun. Následují dotace obcím s částkou 930 milionů korun. Jde o programy Výstavba pro obce, Regenerace veřejných prostranství a Podpora revitalizace území. Na výplatu úrokových dotací na rekonstrukce a modernizace bytových domů z let 2001 až 2010 má jít 591 milionů korun.

Hlavní část příjmů tvoří dotace ze státního rozpočtu. Spolu s evropskými dotacemi je to 1,25 miliardy korun. Následují splátky z poskytnutých úvěrů, celkem 700 milionů korun.

Návrh obsahuje také plánované příjmy a výdaje na další dva roky. V roce 2022 mají výdaje klesnout na 2,65 miliardy korun a příjmy na 1,25 miliardy korun. V roce 2023 mají zůstat příjmy i výdaje proti předchozímu roku beze změny.

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) shromažďoval peníze určené na podporu bydlení. Hospodařil s vlastními penězi a rozděloval i příspěvky z příslušných fondů Evropské unie. Jeho cílem bylo podporovat soukromé a obecní investice do výstavby, oprav a modernizace bytů.

Letos se fond přejmenoval na Státní fond podpory investic. Kromě kompetencí bývalého SFRB rozšířil svou působnost například o udržitelný rozvoj obcí, měst a regionů a o cestovní ruch. Přejmenování fondu a výdaje s tím spojené vyšly podle ministerstva asi na 880.000 korun. Náklady zahrnovaly například výměnu formulářů, razítek, platebních příkazů nebo úpravu webových stránek.