Komatsu potřebu bagr

Návrh stavebního zákona zůstává pro kraje nepřijatelný

Praha 14. ledna (ČTK) - Návrh nového stavebního zákona zůstává pro kraje nepřijatelný i při zachování stavebních úřadů v obcích. Uvedla to dnes Asociace krajů ČR. Nový zákon by podle ní přinesl miliardové náklady a pokles odbornosti v rozhodování. Obává se také ohrožení veřejného zájmu ze strany velkých developerů. Nový zákon má podle ministerstva pro místní rozvoj urychlit a zjednodušit povolování staveb, čelí ale kritice samospráv, vládních úřadů, hasičů, památkářů i nejvyšších soudů. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) chce s hejtmany jednat, uvedla.

Dostálová, premiér Andrej Babiš (ANO) a šéf Svazu měst a obcí František Lukl v pondělí dohodli úpravu návrhu, podle níž úředníci odpovědní za stavební řízení v obcích nebudou převedeni pod stát. Původně mělo pod stát přejít 13.500 úředníků, po úpravě by to bylo asi 7000. Kraje kritizují, že nový státní stavební úřad by takto nahradil pracoviště na krajských úřadech, což by podle asociace znamenalo převést velké množství zaměstnanců, vytvořit nová pracoviště, zajistit rozdělení archivů a další opatření, která by stála miliardy korun.

Přesun z krajů na státní úřad by se přitom týkal i odborných závazných stanovisek, která slouží k zajištění ochrany kulturních památek, životního prostředí a dalších veřejných zájmů. "Nikdo z autorů novely zatím nevyvrátil naše obavy z ohrožení veřejného zájmu ze strany velkých developerů," uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek pověřený řízením Asociace krajů ČR. Změna by podle něj do systému vnesla nepřehlednost a v rozporu s cílem zákona by významně zpomalila vyřizování mnohých případů nejméně v prvních několika letech.

Ministryně Dostálová je připravena vyslechnout všechny relevantní připomínky k zákonu, uvedla v reakci na vyjádření asociace. Dohodu se Svazem měst a obcí o zachování stavebních úřadů v obcích považuje za závaznou, jde podle ní o dostupnost služeb pro občany. "Státní stavební správa, která zároveň vedle toho vznikne, zase umožní integraci dotčených orgánů, a tedy minimalizaci razítek a zajistí dodržování lhůt. To jsou naše priority," doplnila.

Asociace krajů od převedení agend do jednoho státního úřadu očekává také pokles odbornosti a citelné zvýšení korupčního rizika. Podle Běhounka není možné, aby například komplexní problematiku životního prostředí odborně obsáhli "univerzální úředníci" ze zamýšleného státního úřadu.

"Zrychlit územní a stavební řízení je tedy možné jen digitalizací a citlivými, vyváženými úpravami procesních pravidel, nejen stavebního zákona, ale i správního řádu a dalších zákonů," podotkl Běhounek. Řízení podle něj nabírá zpoždění právě kvůli chybějící digitalizaci projektových dokumentací a dalších podkladů a kvůli extrémně vysokému počtu opravných prostředků v rovině správní i soudní.

Kraje předložily připomínky k návrhu nového stavebního zákona v prosinci. Podle Běhounka nadále trvají na jejich důsledném vypořádání. Připomínek k návrhu zákona přišlo podle informací ČTK více než 5000, z toho je kolem 84 procent připomínek zásadních. MMR by je mělo vypořádat do konce března, zákon by měl platit od příštího roku. Ministryně Dostálová nedávno uvedla, že účinný bude zákon od poloviny roku 2023. Přechodná doba bude sloužit k tomu, aby se s ním úřady a lidé stačili seznámit.