Cime 3 kvartal 2024

Návrh referenda kvůli využití Strojaře v Přerově zastupitelstvem neprošel

Přerov 5. prosince (ČTK) - Návrh přerovské opozice, aby o osudu opuštěného hotelového domu Strojař rozhodli obyvatelé v referendu, dnes zastupitelstvem neprošel. S požadavkem přišli Piráti společně s dalšími zástupci opozice, uskutečnit jej chtěli s druhým kolem prezidentským voleb. Náklady vyčíslili na 1,4 milionu korun, čerpat je chtěli z rozpočtové rezervy města. Návrh však podpořilo 14 z 34 zastupitelů. Opozice nicméně uvedla, že je připravena sesbírat potřebných 3500 podpisů v petiční akci a vyhlásit referendum v době Evropských parlamentních voleb.

Objekt koupilo město před šesti lety za 42 milionu korun, aby zabránilo vzniku další sociální ubytovny. "Strojař je pohádka pro Přerováky, která má nelehký průběh, ale my bychom si přáli hezký konec. Dlouho ho máme v majetku města, dlouho chátrá, přednost se dává budově na náměstí TGM 16, přitom tento objekt by mohl být vybudován na potřebné byty," uvedla lídryně Pirátů Lenka Jüngling. Poukázala na to, že za odhadní cenu 47 milionu korun se budova neprodá. "Tato lokalita daleko lépe poslouží lidem jako veřejné prostranství pro setkávání či jako byty pro seniory nebo mladé rodiny. Město si hledá jednodušší cestu - prodej," uvedla.

Jan Horký ze Společně pro Přerov uvedl, že referendum je stavěno na otázce, zda má Stojař zůstat ve vlastnictví města minimálně s 51procentním podílem. Dává to podle něj šanci i soukromým subjektům s tím, že bude zajištěna ze strany města majetková kontrola.

Otázka využití Strojaře zaměstnává už třetí vedení radnice. Radní Michal Zácha (ODS) upozornil na to, že je stále platné usnesení z loňského října ohledně záměru bývalý hotelový komplex prodat. Podle něj je pravděpodobné, že za původní cenu, za kterou to kupovalo město, to žádný developer nekoupí. "Ale my jsme to kupovali pod tlakem, aby tam žádná ubytovna nebyla," uvedl radní.

Primátor Petr Vrána (ANO) připomněl, že využití Strojaře řešila pracovní komise, plány však zhatily náklady. "Dovedu si představit prodej, ale musí tam být stoprocentně garantováno, že to nabyde společnost, která udělá projekt odpovídající tomu místu. Referendem dva měsíce po volbách říkáme, že si s tím nevíme rady," dodal s tím, že referendum nepodpoří. Zástupci města uvedli, že evidují kvůli možnému prodeji objektů šest zájemců. "Pokud budeme rekonstruovat Strojař, zastavíme investice na dva roky do dalších projektů," varoval náměstek primátora Miloslav Dohnal (za ODS).

Devítipodlažní objekt panelového domu, který město koupilo v roce 2016 od ministerstva obrany, je opuštěný. Mezi plány byla jeho rekonstrukce na byty pro mladé rodiny nebo seniory, směna objektů, ale i zbourání a příprava území pro nového investora. Všechny plány však skončily neúspěchem, a to i kvůli nákladům.