husqvarna

Na novou kanalizaci v Jablonci n.N. se letos napojí první domy

Jablonec nad Nisou 29. ledna (ČTK) - Na budovanou kanalizaci v Jablonci nad Nisou - Kokoníně se budou moci první domy napojit v letošním roce. Kanalizaci, která splašky z Kokonína a Maršovic odvede na čistírnu odpadních vod do nedalekého Rychnova u Jablonce, buduje Severočeská vodárenská společnost (SVS). Na projekt za 130 milionů korun získala zhruba polovinu z evropských fondů. Na stavbě se podílí i město Jablonec, které je navíc připraveno obyvatelům na přípojky poskytnout dotaci. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Jana Fričová.

"V průběhu stavby se bude moci okamžitě přepojit maximálně 450 ekvivalentních obyvatel. Další budou muset počkat na dokončení stavby včetně kolaudace a spuštění provozu," řekl náměstek primátora pro rozvoj Petr Roubíček (ODS). Letos se během první etapy stavby budou mít možnost napojit nemovitosti z dolní části Rychnovské ulice po ulici Na Svahu. Na přípojku budou mít lidé možnost získat dotaci z městského programu podpory výstavby technické infrastruktury. O programu bude 18. února jednat zastupitelstvo, příjem žádostí by měl začít 21. dubna.

V Jablonci plánovala SVS původně výstavbu samostatné čistírny odpadních vod přímo v Kokoníně, kde žije zhruba 1800 lidí. Proti záměru, s nímž počítal územní plán města už v roce 1998, se ale místní postavili. Dokonce se kvůli tomu před devíti lety konalo referendum o odtržení čtvrti od Jablonce, což se ale nestalo. Město se nakonec s SVS dohodlo na vybudování kanalizace a stoky, která tuto část Jablonce napojí na čistírnu odpadních vod v nedalekém Rychnově, a umožní tak další rozvoj lokality.

Protože jde o velký projekt, zřídila radnice na webu města samostatnou kapitolu "Kanalizace Kokonín". Zájemci tam najdou harmonogram prací, celkový situační výkres, výkresy katastrálních situací a návod, jak se na napojení připravit. Osadní výbor navíc připravil dotazník, který by měl ukázat počty nových přípojek a také těch, které se budou jen přepojovat. Odevzdat ho je nutné do poloviny února. "Jinak se s nimi nebude hromadně počítat a přepojení nebo veřejnou část přípojky si pak bude muset řešit každý na vlastní náklady," řekla Zuzana Bencová z investiční výstavby.