Komatsu potřebu bagr

Modernizaci D1 u Humpolce dokončí za 1,4 mld. Kč Skanska

Praha 20. ledna (ČTK) - V modernizaci úseku dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem bude pokračovat stavební společnost Skanska. Za další část rekonstrukce dostane téměř 1,4 miliardy korun. Vyplývá to z informací ve věstníku veřejných zakázek. Skanska naváže na vlastní část rekonstrukce z předchozího roku. Nejdelší úsek dálnice by měl být dokončen letos.

Téměř 14 kilometrů dlouhý úsek měl původně být hotový už v loňském roce. Práce začaly už v březnu 2018. Zakázku za 1,75 miliardy korun tehdy dostalo sdružení tvořené českou firmou Geosan Group, italskou Toto Costruzioni Generali a kazašskou SP Sine Midas Stroy, které mělo opravu tohoto úseku D1 dokončit loni. Stavba však nabrala zpoždění a protáhla se do zimy. Při sněžení předloni v prosinci se kolem rekonstruovaného úseku vytvořily kolony měřící desítky kilometrů. Kritice za to čelil tehdejší ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Kvůli průtahům v pracích nakonec stát stavařům smlouvu zrušil.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) následně zakázku rozdělilo do dvou částí. Pro první ve zkráceném řízení vybralo nabídku Skansky za 640 milionů korun. Společnost loni provedla vybrané práce, které podle původního harmonogramu měly být hotovy už předloni.

Ve druhém výběrovém řízení nyní znovu zvítězila Skanska, která tak naváže na své loňské práce. ŘSD vybírala z celkem čtyř nabídek, soutěže se dále zúčastnily společnosti Metrostav, Eurovia CS a Firesta-Fišer, nabídly ovšem vyšší cenu.

Modernizace D1 je rozdělena do 20 úseků, 13 z nich je dokončeno. Kompletní rekonstrukce D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou začala v roce 2013. Dosud je hotovo 90 kilometrů. Modernizace měla být původně dokončena v příštím roce, nyní je však kvůli zpoždění plánováno ukončení prací až na rok 2021.