Cime 2 kvartál 2024

Majitel zámku Poláky na Chomutovsku založil sbírku na záchranu kočárovny

Chbany (Chomutovsko) 6. dubna (ČTK) - Částečně opravený areál barokního zámku Poláky na Chomutovsku je stále v ohrožení. Nedávno se například sesunula zeď kočárovny. Na záchranu hodnotné budovy majitel Miloš Dempír založil sbírku. Zatím se vybralo 75.000 korun, řekl dnes ČTK.

"Doposud byly investovány tři miliony korun a obnovil se celý jeden objekt, secesní vila, což bylo bývalé obydlí správce velkostatku. Obnovily se také části střechy a krovů hlavní zámecké budovy, konkrétně jižního křídla, kde se také obnovily stropy," uvedl Dempír, který s rekonstrukcí začal v roce 2020. Podle něj je příležitostně možné hodnotný soubor staveb navštívit. Po ukončení oprav jižního křídla chce majitel otevřít prohlídkový okruh. "Nejprve se návštěvníci podívají tam, kde to opravené není, a až potom je vezmu do části po rekonstrukci," řekl. Veřejnost se může těšit například na prvorepublikovou ložnici, jejíž vybavení se majiteli podařilo už dřív zajistit.

Zámek i po dílčích opravách dál patří mezi nejohroženější památky v ČR. "Když se něco podaří opravit, druhá část se začne rozpadat. Tak se to stalo i na zámku v Polákách," řekl Dempír s tím, že se sesunula zeď kočárovny a teď hrozí zřícením. "Přitom jde o hodnotnou stavbu, která esteticky dotváří celý areál zámku. Přízemí budovy sloužilo ke stání zámeckých kočárů, střecha objektu byla upravena na terasu, ze které se otevírá pohled do údolí Nechranické přehrady," uvedl majitel.

Na opravu má připravený projekt, jeho prostředky i dotace ministerstva kultury a Ústeckého kraje jsou však aktuálně směřovány zejména na záchranu střechy a krovu hlavní zámecké budovy, které jsou rovněž v havarijním stavu. Právě proto žádá vlastník o pomoc veřejnost. "V ostatních stavbách areálu se snažíme havárie řešit minimálně formou provizorního zajištění. Snahou je samozřejmě, aby se prostory obnovily," doplnil Dempír.

Obnova zámku i několika přilehlých budov vyjde na několik desítek milionů korun a potrvá 20 let. Veřejnost může pomoci zachránit zámek příspěvkem do vyhlášené sbírky i účastí na dobrovolných brigádách, které se konají každý měsíc. Nejbližší brigády se budou konat o víkendech 30. dubna a 1. května a 14. a 15. května. Majitel věří, že se mu zámek obnovit podaří. "Doufám, že se budovy podaří zachránit a k úbytkům bude docházet minimálně, ale samozřejmě to hrozí. Proto zámek potřebuje jakoukoli pomoc," dodal Dempír.