Cime 3 kvartal 2024

Jihomoravský kraj letos investuje ve zdravotnictví 180 milionů

 

Brno 6. ledna (ČTK) - Jihomoravský kraj dá letos na investice ve zdravotnictví asi 180 milionů. ČTK to řekl radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO). Mezi největší investice patří rekonstrukce ARO v kyjovské nemocnici nebo rekonstrukce stravovacího provozu v břeclavské nemocnici. Podle Vojty obě investice letos začnou a budou pokračovat příští rok. Letos naopak skončí rekonstrukce vyškovské nemocnice, která začala loni. Kraj bude také stavět nové základny záchranářů a koupí jim sanitky.

Rekonstrukce oddělení ušní, nosní, krční (ORL) a neurologie ve vyškovské nemocnici skoro za 130 milionů začala v polovině loňského roku. "Letos to skončí, mělo by to být hotové do půlky roku," poznamenal Vojta.

Letos začne rekonstrukce ARO v kyjovské nemocnici asi za 70 milionů. "Projekčně to musíme dodělat. Asi na jaře poklepeme stavební kámen. Prostory jsou zastaralé a nevyhovující, přitom ARO je v nemocnici hodně využívané," řekl Vojta. Mluvčí nemocnice Filip Zdražil už dříve ČTK řekl, že ARO patří k nejstarším v kraji a s výjimkou brněnských fakultních nemocnic je jedním z největších na jižní Moravě.

V Břeclavi kraj opraví stravovací provoz asi za 80 milionů korun. "Část prací uděláme letos a část příští rok. Stravovací provoz už je zastaralý. Vydá asi 1000 jídel denně pro zaměstnance i pacienty," uvedl Vojta.

Znojemská nemocnice podle mluvčí Petry Veselé chystá například rekonstrukci výtahu v lůžkové části nemocnice nebo úpravu centrálního příjmu, který se rozšíří, přibude tam WC a diskrétní zóna pro pacienty. Hodonínská nemocnice podle náměstkyně pro zdravotní péči Věry Dostálové nainstaluje na oddělení hematologie klimatizaci do prostor odběrového sálu a čekárny nebo tam obmění nábytek a udělá bezbariérové WC.

Kraj letos nachystá za miliony projekty na vznik urgentních příjmů v několika nemocnicích, například ve Znojmě, Břeclavi nebo Kyjově. Chystá nová výjezdová stanoviště záchranné služby nebo nákup nových sanitek.

Kraj zřizuje nemocnice ve Znojmě, Břeclavi, Kyjově, Hodoníně, Ivančicích, Letovicích, Vyškově, Tišnově a Hustopečích. Kromě toho pod něj spadá záchranná služba, dětská léčebna nebo dětská centra.