Komatsu potřebu bagr

Heimstaden letos v Česku investuje do svých domů téměř 2,5 miliardy korun

Ostrava 17. února (ČTK) - Společnost Heimstaden, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, letos investuje do svých domů téměř 2,5 miliardy korun, což je dosud nejvíce. Peníze půjdou do zateplování, nových projektů i oprav. ČTK to dnes sdělila mluvčí Heimstadenu Kateřina Piechowicz. Loni firma investovala přibližně 1,5 miliardy korun.

Největší část půjde do zateplení, do nějž firma investuje 560 milionů korun, o více než 200 milionů více než vloni. "Je to dosud nejvíc, kolik jsme investovali do snížení energetické náročnosti budov. Tempo, kterým postupujeme, je každý rok větší, což odpovídá závazku celé skupiny Heimstaden do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů nejméně o 46 procent v souladu se záměrem Pařížské dohody," uvedl generální ředitel české pobočky Heimstadenu Jan Rafaj.

Největší zateplovací projekty, které letos společnost dokončí, jsou ve Slovenské ulici v Karviné za 50 milionů korun, v ulici Dr. Vaculíka ve Frýdku-Místku za 30 milionů a v Resslově ulici v Havířově za 17 milionů korun.

"Dalších 52 milionů korun investuje Heimstaden v Havířově-Šumbarku do kompletní proměny domů v Anglické a Jarošově ulici. Projekt, který běží již od roku 2020, mění především způsob vytápění. Kamna na tuhá paliva, případně lokální plynová topidla, nahrazuje Heimstaden moderními centrálními kotelnami," uvedla Piechowicz. Investice se týkají šesti domů, které firma zároveň zateplí.

"Heimstaden bude pokračovat také ve významné proměně ostravské části Kunčičky. V letošním roce opraví další tři domy s 30 byty v celkovém objemu 62 milionů korun," uvedla mluvčí. Firma dokončí také projekt přátelského bydlení pro seniory v Havířově za téměř 50 milionů korun.

Švédská společnost Heimstaden patří mezi největší poskytovatele nájemního bydlení v Evropě. Dřívější Residomo, které vlastní zejména v Moravskoslezském kraji více než 42.500 bytů převážně po OKD, jí patří od roku 2020.