husqvarna

Ostravské kolo soutěže SUSO zaujalo nejen šikovností mladých řemeslníků, ale také dřevěnou Intarzií

Ve dnech 26. a 27. února 2016 se na Výstavišti Černá louka v Ostravě konalo při výstavě Střechy, stavba druhé postupové kolo Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO. Největší nezávislá soutěž v ČR a na Slovensku v letošním roce dosáhla svého jubilejního 20. ročníku, již dvě dekády se tak snaží upozornit veřejnost na nedostatek řemeslníků. V Ostravě své síly poměřilo celkem 44 mladých řemeslníků ze 16 škol. Toto postupové kolo se tak řadí mezi jedno s největší účastí v celém ročníku.

„Řemeslníků bohužel stále nepřibývá a počty absolventů řemeslných oborů nás každý rok nemile překvapí. Soutěží se na tento akutní nedostatek snažíme upozornit již 20 let,“ uvádí David Surmaj z pořadatelské společnosti ABF. Z 10 družstev truhlářů uspěl tým Štěpána Jalůvky a Ondřeje Hrbáčka ze SPŠ stavební Valašské Meziříčí a v pořadí druhá dvojice Jaromír Bilka a Adam Novák ze SOŠG Staré Město. Z 12 zednických družstev si nejlépe vedli Jiří Dominik a Matěj Gödrich ze SŠ technických oborů, Havířov-Šumbark, a tým Vlastimila Miroše a Dominika Suchánka ze SOU Kyjov. Soutěžní kolo v Ostravě proběhlo za finanční podpory Moravskoslezského kraje pod záštitou hejtmana Jaroslava Palase.

 

Nelehké úkoly zvyšují kvalitu a prestiž soutěže

Pro zedníky si pořadatelé přichystali nové disciplíny, jako je například zdění z broušených cihel POROTHERM T PROFI plněných minerální vatou nanášením tenkovrstvé malty zubovým hladítkem od společnosti Wienerberger či stavbu komínového systému Heluz s napojením na vnitřní nosné zdivo. Ale ani truhláři nezůstali ušetřeni. Exteriérové lavičky, které museli vyrobit za pomoci širokopásové brusky a dlabačky Houfek, ponorných pil Mafell, pracovních stolů Ramia a vrtaček DeWalt, budou darovány městu Bohumín, které je využije ve veřejných prostorách. Heslem 20. ročníku soutěžní přehlídky řemesel je „Wanted – Najdi si svého řemeslníka“.

 

Dřevěná Intarzie návštěvníky opravdu zaujala

Návštěvníci, kteří zavítali v Ostravě na veletrh, měli možnost si řemeslo prohlédnout naživo. A nejen to, mladý umělec Adam Střelec z Frýdku-Místku zde představil veřejnosti unikátní technologií opracování dřeva, tzv. Intarzie. Tento obraz vytvořený vkládanými díly dřevěných dýh rozdílných barev autorovi pomáhá utvářet opravdu originální a krásná díla.

 

Konat se budou postupně ještě tři postupová kola (Hradec Králové, Nitra a České Budějovice) a česko-slovenské finále proběhne na veletrhu FOR ARCH v září 2016.

 

Více informací a výsledky soutěžního kola naleznete na www.suso.cz.