husqvarna

E15: RegioJet investuje do stavby depa zhruba čtvrt miliardy Kč

Praha 17. března (ČTK) - Soukromý železniční dopravce RegioJet investuje do stavby depa pro údržbu svých i konkurenčních vozidel v Praze-Dolních Měcholupech zhruba čtvrt miliardy korun. V současnosti probíhají projektové práce a stavební přípravy, stavba by měla být dokončena do dvou let. Píše o tom web deníku E15. Podle jeho informací na plánech firmy nic nemění ani současná situace kolem pandemie koronaviru, která výrazně omezuje byznys obecně.

"Je to pro nás zcela zásadní projekt. Mít vlastní depo deset minut jízdy od hlavního nádraží je klíčové," sdělil deníku E15 majitel RegioJetu Radim Jančura. Kapacita depa bude podle něj desetinásobek toho, co dnes firma potřebuje. To znamená, že pojme až 2000 vozů, myslím, že nikdy nebudeme potřebovat větší, dodal.

Nyní se technické zázemí firmy nachází na Zličíně, v budoucnu se ale přesune. "Ve chvíli, kdy budeme mít vybudovánu funkční údržbovou základnu a depo, tak počítáme s vizí, že přesuneme naše aktivity údržby a technického zázemí ze Zličína do nového depa," uvedl mluvčí firmy Aleš Ondrůj. I po dokončení depa přenechá dopravce část údržby svých vlaků externím firmám.

Výstavba depa patří mezi hlavní úkoly Miroslava Kupce, bývalého šéfa Českých drah, který nastoupil do RegioJetu na post technického ředitele začátkem tohoto roku.

Vlakový dopravce RegioJet zaznamenal za loňský rok rekordní zisk před zdaněním 165 milionů korun, což je nárůst o 62 procent. Rekordně stouply i tržby společnosti RegioJet. Předloni činily 1,5 miliardy korun a loni 1,8 miliardy. "Kdysi byly autobusy to, co nás hnalo. Financovaly enormní ztráty železniční dopravy. Dnes jsou tahounem vlaky," řekl už dříve E15 Jančura. V součtu s regionálními spoji RegioJet loni svezl přes deset milionů cestujících, což je nejvíce v historii společnosti.