Cime 3 kvartal 2024

Dvě realitní firmy dají půl miliardy eur na rozvoj severu Milána

Milán 22. října (ČTK) - Půl miliardy eur (13,6 miliardy Kč) na koupi a rozvoj části industriálního areálu na severním okraji Milána investují americká realitní skupina Hines a britská Cale Street zaštítěná kuvajtským investičním úřadem (KIO). Dotčené čtvrti Sesto San Giovanni se kdysi přezdívalo italský Stalingrad, po sedm desetiletí zde vládla komunistická strana a její nástupci.

Pozemek o výměře 250.000 metrů čtverečních spadá pod širší projekt MilanoSesto, jehož cílem je revitalizovat 1,5 milionu metrů čtverečních plochy, kterou dříve zabíraly ocelárny. Na místě mají vzniknout byty, kanceláře, obchody a hotely.

Dvojice realitních firem se pro investici rozhodla po dvou desetiletích neúspěšných pokusů o revitalizaci místa, které soustavně měnilo majitele.

Ve čtvrti Sesto San Giovanni v době italského hospodářského boomu vznikla řada továren. Mediální pozornosti se čtvrti naposledy dostalo v prosinci 2016, kdy zde při přestřelce s policií zemřel Tunisan Anis Amri, který předtím zaútočil na vánoční trhy na náměstí Breitscheidplatz v západní části berlínského centra. Zabil tam 12 lidí včetně jedné Češky. Třebaže ve čtvrti sídlí od 90. let muslimská komunita, nyní čítající kolem 5000 lidí, Amri místem podle policie nejspíš jen projížděl - chtěl se dostat dále na jih.

Rozvoj oblasti by podle společnosti Hines měl začít na začátku příštího roku po získání všech povolení.

Trh s nemovitostmi v Itálii z finanční krize vyšel lépe než v některých jiných zemích. S výjimkou Milána, kam cizí investoři v posledních letech směřovali miliardy eur, se však ještě zcela nedostal na úroveň před krizí.