Cime 3 kvartal 2024

Dutiny na D1 na Vysočině začne ve čtvrtek opravovat Eurovia CS

 

Praha 16. ledna (ČTK) - Dutiny na problematickém úseku dálnice D1 na Vysočině mezi 90. kilometrem u Humpolce a 104. kilometrem u Větrného Jeníkova opraví společnost Eurovia CS. Ředitelství silnic a dálnic s ní v pondělí uzavřelo smlouvu, hodnota zakázky činí 62,69 milionu korun. Vyplývá to z údajů ve Věstníku veřejných zakázek. Díry na D1 od minulého týdne opravuje také společnost GKR Zakládání. Zakázku na sanaci dutin ŘSD vypsalo poté, co na konci loňského roku ukončilo spolupráci se sdružením, které mělo celý úsek modernizovat.

Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla firma Eurovia už dnes na úsek nastupuje, transportuje na místo techniku. Práce začnou ve čtvrtek dopoledne, kdy zástupci ŘSD a Eurovie k pracím poskytnou podrobnější informace. Úsek by měl být podle harmonogramu prací zprovozněný po polovině února, dodal Rýdl.

"Uvedená zakázka byla vypsána v důsledku krajně naléhavé okolnosti," uvedlo ŘSD k zakázce s tím, že původní dodavatel prováděl práci neprofesionálně. Pod dálnicí se tak vytvořily na větším počtu míst dutiny, které je nutné kvůli bezpečnosti a plynulosti silničního provozu opravit. "Byl vybrán jeden konkrétní dodavatel, který je v krátkém čase schopen zajistit personální a strojové kapacity pro urychlené odstranění dutin)," píše se v oznámení o zakázce.

Modernizaci úseku mělo provést sdružení, které tvořily česká firma Geosan Group, italská Toto Construzioni Generali a kazašská SP Sine Midas Stroy. Zakázka zněla na 1,75 miliardy korun. Opravy mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začaly loni v březnu, práce se nepodařilo dokončit před zimou. V polovině prosince doprava na dálnici ve zúženém úseku několikrát zkolabovala. Blokoval ji nesjízdný povrch i kamiony. ŘSD v prosinci spolupráci se sdružením ukončilo, na chyby zhotovitele upozorňovalo od srpna. Modernizaci dokončí jiná firma, kterou ŘSD vybere na jaře. Práce pak budou pokračovat v létě.

Minulý týden začala práce na sanaci dutin pod středovou částí vozovky provádět společnost GKR Zakládání. Jde o jednu ze dvou zakázek, kterou ŘSD bylo nucené vypsat po ukončení spolupráce s konsorciem. Firma opravu zahájila na 104. kilometru dálnice, kde je přibližně čtyřicetimetrová dutina. Díry pod dálnicí mají podle geodeta od 12 do 40 metrů. Po opravě dutin, které jsou mezi 97. a 104. kilometrem v celkové délce asi 600 metrů, bude nutné opravit betonový povrch dálnice a odstranit dočasná svodidla.

Stavební firma Eurovia CS působí v Česku a na Slovensku, dvě třetiny objemu jejich prací připadá na výstavbu a rekonstrukci silnic a městských komunikací. Stavěla třeba dálniční úsek D3 mezi Borkem a Úsilným nebo část dálnice D11 mezi Osičkami a Hradcem Králové, loni v říjnu začala modernizovat dálnici D1 od 21. kilometru u Mirošovic po 29. kilometr u Hvězdonic, práce zde plně rozjede letos na jaře. Hrubý zisk firmy stoupl v roce 2017 na 784 milionů korun, tržby se zvýšily na 14,8 miliardy korun. Vlastníkem firmy je od roku 2006 francouzská Eurovia, která patří do světového koncernu Vinci.