Cime 3 kvartal 2024

Do oprav komunikací Praha letos dala 2,5 miliardy Kč, meziročně více

Praha 2. prosince (ČTK) - Pražský magistrát letos investoval prostřednictvím své firmy Technická správa komunikací (TSK) do oprav komunikací zhruba 2,5 miliardy korun, což je meziročně o zhruba 870 milionů korun více. Stavbaři opravovali silnice, chodníky, mosty i cyklostezky. Mezi nejvýznamnější stavby patří rozšíření Strakonické ulice nebo oprava povrchu Hlávkova mostu. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Vedení města v uplynulých měsících často čelilo kritice opozice zejména kvůli množství uzavírek a jejich koordinaci.

"Když jsme přebírali Prahu na konci roku 2018, tak byla v katastrofální situaci. Byla tady spadlá Trojská lávka, lidé za to nebyli odškodněni, byly tu dva nouzově podepřené mosty a na dopravní infrastruktuře byl vnitřní dluh 30 miliard," řekl Hřib. Dopravní infrastruktura podle něj nebyla zanedbávána pouze v minulém volebním období, ale i v těch předtím.

Mezi největší projekty patří podle Scheinherra rozšíření Strakonické ulice, kde začaly práce letos v březnu. Rozšíření bude dokončeno na jaře příštího roku. "Možná se to zdá jako jednoduchá stavba, ale téměř celé tři kilometry jsou na samostatném tělese, neboť se nacházíme na břehu řeky, takže je to z části mostní konstrukce," řekl Scheinherr.

Silničáři letos opravovali na vytížené Wilsonově ulici, která je součástí severojižní magistrály. Kromě povrchu vozovky byly opraveny také části mostu u hlavního nádraží. Opravovalo se také na Argentinské v Praze 7, kde byla současně s obnovou vozovky opravena tramvajová trať na Bubenském nábřeží nebo opraveny inženýrské sítě.

Řidiči se dosud potýkají s komplikacemi kvůli opravám v Koněvově ulici na Žižkově, kde mimo jiné přibyly stromy, kompletně byly opraveny chodníky, parkovací místa, zastávky MHD nebo vodovod. "Zase bylo zkoncentrováno více prací dohromady," řekl Scheinherr.

Silničáři pracovali v Horoměřické nebo v Prosecké ulici, kde byla zrekonstruována silnice, vodovod, chodníky a vybudováno trolejové vedení pro trolejbusy. Na nábřeží Edvarda Beneše má silnice nový povrch, posunuta a opravena byla tramvajová trať a rozšířeny byly jízdní pruhy. Na Karlově náměstí je dokončena oprava čtyř křižovatek a přibyly tam přechody pro chodce. Nové přechody jsou také na křižovatce Legerovy a Vinohradské ulice a Vinohradské a U Vodárny.

Práce se nevyhnuly ani mostům. Opraven byl povrch Hlávkova mostu ve směru z centra a nyní TSK pracuje na směru z Holešovic. "Tankodrom, co tam byl dřív, už tam není," řekl Scheinherr. TSK opravuje také spodní část Barrandovského mostu. Práce na vrchní části jsou naplánovány na příští rok. Nový most vede přes železnici v Praze 14 v ulici Za Černým mostem a opraveny byly mosty k Austisu a na Národní třídě, který silničáři kompletně opravili, a to včetně pilířů. Dopravní podnik (DPP) tam vyměnil tramvajové koleje.

V pěší dopravě a v MHD se rekonstrukce dotkla zastávek a trati na I. P. Pavlova. Předlážděny byly povrchy na některých náplavkách. V Radotíně byla opravena a rozšířena jedna z páteřních cyklostezek označená A1. Na pravém břehu byla rozšířena druhá páteřní trasa A2 a vybudován byl most přes Robecký potok.

Vedení města kvůli velkému množství uzavírek kritizují opoziční ODS a ANO. Jejich představitelům vadí zejména podle nich nekoordinovaný postup při uzavírkách. Podle opozičních zastupitelů tím ve městě vznikají kolony a doprava na některých místech kolabuje. "Řidiči musí při jízdě městem čelit i 70 dopravním omezením. V některých velmi vytížených lokalitách je doprava zablokovaná i několika uzavírkami najednou," uvedla dnes ODS v tiskovém prohlášení. Občanští demokraté si rovněž stěžovali na to, že město a TSK o uzavírkách nedostatečně komunikují s městskými částmi. Scheinherr kritiku dlouhodobě odmítá.