Cime 3 kvartal 2024

Developer dokončil druhou etapu výstavby areálu na ploše po aglomeraci Vítkovic

Ostrava (ČTK) - Evropský průmyslový developer P3 Logistic Parks dokončil druhou etapu výstavby průmyslově-obchodní čtvrti P3 Ostrava Central, která vzniká v Ostravě na ploše po bývalé aglomeraci (úpravně a spékárně rud) vítkovických železáren. Vybudoval další tři haly o celkové ploše 30.000 metrů čtverečních, výstavba přišla zhruba na 20 milionů eur (přibližně 500 milionů korun). V areálu už je z celkových přibližně 160.000 metrů čtverečních plochy zastavěno 60.000 metrů. ČTK to dnes řekl ředitel developmentu P3 Aleš Zacha.

"Druhá etapa byla výstavba spekulativní, to znamená bez předem domluvených nájemců. Jsou to tři budovy, jedna hala má 10.000, druhá 15.000 a třetí něco přes 4000 metrů čtverečních. I škálovatelnost je poměrně vysoká - menší hala je samostatná, dvě jsou středně velké a ještě v rámci těch dvou větších hal jsme schopni to dělit na menší jednotky," řekl Zacha.

Celý areál by podle něj měl být dokončen v roce 2026 nebo 2027 a celková investice dosáhne asi 3,5 až čtyř miliard korun. Důraz při výstavbě podle Zachy kladli na flexibilitu, co se týče velikostí budov, proto jsou tam haly od malých, přes střední až po větší.

V areálu jsou především sklady, ale například i showroomy a kanceláře. Pracuje tam okolo 100 lidí. Největším nájemcem je dánský distributor chladicí a mrazicí techniky Tefcold, dále v areálu působí například český distributor tiskovin První novinová společnost nebo producent vysokozdvižných a skladových vozíků Linde Material Handling.

"Dneska máme z první fáze obsazeno asi 60 - 70 procent. Z nových 30.000 metrů čtverečních máme v jednání asi 8000 až 10.000 metrů čtverečních. Prostor máme volných poměrně hodně. Jsme za to rádi, protože nejenom Ostravsko, ale vůbec celá Česká republika a asi řeknu, i celá Evropa trpí nedostatkem prostor takzvaně k dispozici hned," řekl Zacha. Spekulativní výstavba podle něj má svoje rizika, ale ukazuje se, že má smysl mít možnost nabídnout trhu hotové prostory, které jsou k dispozici relativně rychle.

Areál je nedaleko centra Ostravy, sousedí se známou Dolní oblastí Vítkovic. Z dalších stran ho ohraničují řeka Ostravice a frekventované silnice Místecká (I/56) a Rudná (I/11) navazující na dálnice D1 a D56. P3 pozemek koupila od společnosti Vítkovice, která ho předtím sanovala.

P3 v Česku vlastní a spravuje okolo 90 průmyslových nemovitostí v 16 areálech s celkovou pronajímatelnou plochou téměř 1,5 milionu metrů čtverečních. P3 Ostrava Central je prvním parkem, který buduje v brownfieldu. Při jeho výstavbě developer poprvé využívá recyklační jednotku, která přímo na místě vytváří stavební materiál z vytěžené zeminy a suti.