Cime 3 kvartal 2024

Čína dokončila za deset dní stavbu nemocnice s 1000 lůžky

Peking/Wu-chan (Čína) 2. února (ČTK) - Čína za deset dní dokončila ve městě Wu-chan stavbu nové nemocnice zhruba s 1000 lůžky, která má sloužit lidem nakaženým novým typem koronaviru. Na facebooku to uvedl čínský vládní Lidový deník. Zároveň zveřejnil i časosběrné video ze stavby. První pacienty by nové zařízení mělo začít ošetřovat v pondělí. Virus si v zemi vyžádal už nejméně 304 obětí na životech a nakazilo se jím více než 14.000 lidí.

Výstavba nemocnice Chuo-šen-šan, která se skládá z předpřipravených stavebních buněk, začala minulý čtvrtek. Úřady ji původně chtěly dokončit za šest dní, čímž by překonaly rekord, který stanovila nemocnice postavená v Pekingu v roce 2003 při podobné epidemii SARS.

Podle agentury Nová Čína dnes také do Wu-chanu dorazilo na příkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga 1400 vojenských lékařů, kteří mají v novém zařízení od pondělí ošetřovat nemocné. Mnoho z těchto lékařů podle Nové Číny působilo již v Pekingu při epidemii SARS či v západní Africe při epidemii eboly v letech 2013 až 2016.

Ve Wu-chanu teď souběžně vzniká ještě další nemocnice Lej-šen-šan, která by měla pojmout 1300 až 1500 pacientů. Čínská televizní společnost CGTN v sobotu informovala, že je stavba z poloviny dokončena a že první pacienty by nemocnice měla přijmout ve čtvrtek.

Čínská státní televize CCTV dnes informovala, že chce Peking urychlit výstavbu ještě dalších nemocnic v provincii Chu-pej, ve které je i město Wu-chan a která je epidemií nového koronaviru nejhůře zasažena.

Peking chce zároveň vytvořit národní distribuční síť zdravotnického materiálu, především ochranných roušek a obleků pro lékaře, kterých je v některých zasažených oblastech nedostatek. Oznámení přišlo po stížnostech mnohých lékařů i obyvatel v provincii Chu-pej na činnost čínského červeného kříže, který měl distribuci na starosti. Červený kříž podle nich neefektivně rozděluje zdravotnické pomůcky darované z celé Číny. Většina jich zůstává ve skladech a do nemocnic se nedostanou, jiná lékařská zařízení jich zase dostávají nadbytek, napsal server Al-Džazíra.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes uvedl, že chce v pondělí vládě navrhnout uvolnění až deseti milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek jako humanitární pomoc Číně. Premiér Andrej Babiš v sobotu řekl, že Česká republika nemá možnosti, jak vyhovět žádosti Číny o humanitární pomoc, protože zdravotnické pomůcky potřebuje pro sebe. Později dodal, že Česko poskytne finanční pomoc a vyzve humanitární organizace k pořádání sbírek.