Komatsu potřebu bagr

Chvaletice začnou opravovat frekventovanou lávku přes Labe

Chvaletice (Pardubicko) 20. dubna (ČTK) - Chvaletice vybraly stavební firmu na opravu frekventované lávky přes Labe. Výběrové řízení musela radnice opakovat, v prvním někteří zájemci nesplnili požadované podmínky, další požadovali příliš vysoké ceny. Většinu nákladů město uhradí ze státní dotace, řekla ČTK starostka Chvaletic Zdeňka Marková.

"Cena dosáhla zhruba 18 milionů korun, téměř všechny náklady zaplatíme z dotace Státního fondu dopravní infrastruktury. Budeme platit z rozpočtu jen asi milion korun za veřejné osvětlení a opravu přívodu elektřiny," uvedla Marková.

Stavební práce by měly začít na přelomu dubna a května, potrvají 23 týdnů. Během oprav bude lávka zcela zavřená, pěší a cyklisté se budou muset přes řeku dostat po mostech v Týnci nad Labem nebo Řečanech.

Konstrukce lávky byla dlouhé roky neudržovaná, zrezivěla a zchátrala a lidé přes ni chodí jen na vlastní nebezpečí. Bude nutné vyměnit zrezivělé prvky, mostovku a opravit najížděcí rampy. Původní ocelová konstrukce jako celek zůstane zachována, všechny kovové části bude ale nutné zbavit koroze a znovu natřít.

Město lávku v roce 2019 získalo do vlastnictví bezúplatným převodem od soukromé firmy a patří mu také pozemek na straně Selmic, kde konstrukce leží. Lávku koncem 80. let postavil národní podnik Československá plavba labsko-oderská, mnoho let se o ni však nikdo nestaral. Předchozím majitelem byly místní loděnice, společnost T.I.S.C. Na zpracování projektové dokumentace oprav přispěl Pardubický kraj.

Lávka je jedinou spojnicí mezi Chvaleticemi a okolními obcemi, například Selmicemi, Labskými Chrčicemi nebo Hlavečníkem. Nejbližší most přes Labe je v Řečanech nad Labem nebo v Týnci nad Labem, proto lávku využívají lidé, kteří do města chodí na vlak, k lékaři, za nákupy, do školy nebo zaměstnání. K tomu je nutné přičíst rovněž cyklisty a pěší turisty. Funguje také jako zkratka mezinárodní labské cyklostezky do Národního hřebčína v Kladrubech.