Komatsu potřebu bagr

Chrudim čeká nákladná výstavba kanalizace v místních částech

Chrudim 5. prosince (ČTK) - Chrudim bude muset v příštích letech nákladně vybudovat kanalizaci v několika místních částech. Nejdříve se chce pustit do výstavby v Medlešicích, později by měly přijít na řadu Topol a Vestec. Podmínkou však bude získání dotací od ministerstva zemědělství, řekl ČTK místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).

Kanalizace v Medlešicích bude podle projektu stát 84 milionů korun. Město také muselo odkoupit výtlačný řad, který odváděl odpadní vody z místního pivovaru na čistírnu v asi tři kilometry vzdáleném Vestci. "Nově máme stavební povolení a mohli bychom začít výběrové řízení na dodavatele. Čekáme ale na podmínky dotačního titulu, měl by být vypsán v první polovině příštího roku," uvedl Nunvář. Radnice by ráda zahájila stavbu koncem příštího roku, v rozpočtu na to vyčlenila deset milionů korun. Výstavba potrvá i v letech 2022 či 2023. Město k tomu nutí i omezená platnost povolení k vypouštění vod ze septiků do Jesenčanského potoka, který v létě často vysychá a lidé ze sousedního Blata si na neutěšený stav stěžují.

Podpora ministerstva zemědělství by mohla pokrýt 40 až 50 procent nákladů. Z jiných dotačních titulů město peníze získat nemůže, protože vodárny dlouhodobě pronajaly svou síť společnosti Energie AG Bohemia.

Vybudování kanalizace v Topoli a Vestci přijde na řadu až později. Městský rozpočet nebude kvůli propadu příjmů schopen zvládnout velké investiční akce, bez dotací by se zřejmě neuskutečnily. Zatím se připravují projektové dokumentace.