Komatsu potřebu bagr

ČEZ Distribuce plánuje posílení energetické soustavy v oblasti Králík

Králíky (Orlickoústecko) 27. ledna (ČTK) - Společnost ČEZ Distribuce plánuje v oblasti Králík na Orlickoústecku výstavbu nových vedení vysokého napětí, nové transformovny Králíky a řadu dalších navazujících energetických staveb. Králicko se v posledních letech stalo významným turistickým regionem díky rozvoji lyžařských areálů, výstavbě hotelů a penzionů, distribuční soustava již potřebám nedostačuje. Celkové investice do energetické sítě přesáhnou 500 milionů korun, uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

Během příštích let je v plánu postupná výstavba několika vedení vysokého napětí, která nově propojí Jablonné nad Orlicí – Čenkovice – Mlýnický Dvůr nebo Orličky - Suchý vrch – Boříkovice. Pro zajištění vyšší spolehlivosti dodávky v oblastech Dolní Morava, Lipka a Heřmanice se připravuje vybudování vedení propojující tyto koncové části distribuční soustavy. Stejně tak se uvažuje se zdvojením vedení vysokého napětí Králíky – Dolní Morava. Stavby na sebe budou navazovat od letošního roku až do roku 2028.

Pro oblast Králíky – Dolní Morava je navržena také výstavba nové transformovny 110/22 kilovoltů (kV) v Králíkách a přívodního vedení velmi vysokého napětí Horní Heřmanice – Králíky. V současnosti se projektuje trasa nového vedení k transformovně a zároveň se připravuje stavba samotné transformovny. Stavební práce by měly začít v roce 2025, pokud se podaří vyřešit potřebné pozemky na trase vedení.