husqvarna

Brno loni proinvestovalo 3,5 miliardy, nestihlo pětinu z plánu

 

Brno 8. ledna (ČTK) - Brnu se loni nepodařilo vyčerpat pětinu peněz určených na plánované investice. Investovalo kolem 3,5 miliardy korun z plánovaných 4,39 miliardy, řekla ČTK Radka Loukotová z tiskového oddělení magistrátu. Za problém označila opakovaná výběrová řízení a délku stavebního řízení. Je to podobné číslo jako v posledních letech. Letos chce město investovat skoro pět miliard korun.

Podle Loukotové částka nezahrnuje nákup akcií Technologického parku za 558 milionů korun.

Peníze se loni v plánované výši nepodařilo utratit třeba u projektů dlouhodobého charakteru. Investice se nakonec uskuteční, ale později. "Příkladem je velký městský okruh v úseku Žabovřeská I, kde se stavba opozdila z důvodu odvolání spolku Voda z Tetčic, takže se proti předpokladům nevyčerpalo alokovaných 35 milionů korun," uvedla Loukotová.

Změna harmonogramu způsobila o 99 milionů nižší čerpání peněz i u přeložení tramvaje z ulice Dornych na Plotní a odsunula se i rekonstrukce Benešovy ulice, kde bylo podáno odvolání proti územnímu rozhodnutí.

Přeložení tramvajové trati z Dornychu na Plotní patřilo mezi největší loňské zamýšlené investice. Z projektu za víc než miliardu město loni utratilo přes 300 milionů. Dalo skoro 300 milionů také na vznik bytových domů ve Vojtově ulici a přes 100 milionů na odhlučnění tramvajové trati na trase Cejl-Zábrdovická.

"Problematické bylo například hledání zhotovitele na zakázku Základní škola Pastviny, kde jde o nástavbu a přístavbu nových prostor ve škole," přiblížila Loukotová. První výběrové řízení mělo jednu nabídku s vysokou cenou, do dalšího se nikdo nepřihlásil a úspěšná byla až třetí soutěž.

Dalším příkladem je podle Loukotové zakázka na zpracování projektové dokumentace na rekonstrukci trianglu u Semilassa. Po třech neúspěšných tendrech je projekt zastaven a má se změnit zadání. "Zapojí se do něj více subjektů, aby se opravilo více věcí najednou. Až napotřetí se vybral i zhotovitel rekonstrukce bytového domu v Podnásepní ulici," dodala.

Letos má k největším investičním akcím patřit dostavba kanalizace, pokračující práce na přeložce tramvajové trati z Dornychu na Plotní, velký městský okruh v úseku Žabovřeská a zahájení nadzemní stavby Janáčkova kulturního centra. Město má na letošek schválený rozpočet s příjmy 14,1 miliardy a výdaji 16 miliard korun. Rozdíl dokryje peníze z loňského roku.