Cime 1 kvartál 2024

Unikátní rekonstrukce interiéru v OC Palladium

Česká společnost PREMIUM MATERIALS se specializuje na realizace složitých exteriérů a interiérů budov z deskových materiálů, včetně výroby světelných reklam a osvětlených (3D) prvků. Projekty dodává na klíč počínaje zpracováním dokumentace a 3D modelu stavby vlastní projekční kanceláří, přes přípravu materiálů na CNC strojích ve své výrobní hale, až po samotnou montáž firemními pracovníky. Sehraný tým dělá maximum pro uspokojení těch nejnáročnějších přání a potřeb architektů i investorů, kteří chtějí docílit originálního ztvárnění svého projektu.

Cílem úspěšné stavební firmy není říkat, co jde nebo nejde vyrobit, ale postavit se čelem k problému a pokusit se najít takový materiál a technologii, aby bylo i sebenáročnější zadání klienta proveditelné.  Proto Premium Materials s.r.o. cíleně vyhledává prestižní projekty, kde může tuto filozofii uplatnit a naplnit tak požadavky investorů, pro které je důležitá opravdová kvalita a spolehlivost, jdoucí ruku v ruce s kreativitou a invencí. Jedním z takových náročných projektů byla i rekonstrukce interiéru OC Palladium v Praze, o jehož specifickém zadání a úskalích spjatých s jeho vyřešením se dočtete v následujícím textu.

Rekonstrukce OC PALLADIUM byla provedena ve znamení výroby a realizace luxusního interiéru s parametry, které v České republice dosud nemají obdoby. Doslova každý milimetr interiéru podléhal nekompromisní kontrole včetně pravidelného měření a výsledné náklady na metr čtvereční se pohybovaly ve vyšších desítkách tisíc korun. Prestižní, extrémně náročný projekt byl navržen z takových materiálů a za využití takových technologií, že se jednalo i navzdory bohatému firemnímu know-how o extrémní výzvu, kterou jiné firmy odmítly přijmout. V ČR se doposud žádný interiér podobného charakteru či se srovnatelnými parametry nerealizoval a zadavatel tak od českých firem často slyšel pouze větu ve stylu „Tohle udělat nejde.“ Pokud však milujete výzvy, tak se s takovou větou nikdy neztotožníte. A tak se v Premium Materials pustili do hledání řešení, byť to bylo bez nadsázky nesmírně složité.

V první řadě bylo zapotřebí najít takový stroj, který by umožnil bezchybně opracovat 3mm slitinu speciálního hliníku určeného pro eloxaci. „Abychom takový stroj nalezli, museli jsme zabrousit mimo oblast stavebnictví a lovit i ve vodách jiných oborů. Vhodné stroje se nám nakonec podařilo objevit až v oborech kosmického letectví a lodní dopravy. Do poslední chvíle nebylo jasné, zda se to vůbec podaří, ale zkušení technologové však nakonec dokázalispeciální CNC stroje přenastavit takovým způsobem, který byl pro výrobu interiérového pláště nezbytný. Prestiž projektu podtrhuje mimo jiné tým firem, který se podílel na přípravách a následném nebývale důkladném dozorování stavby. Jednalo se například o společnosti Archico (architekti), Obermayer Helika (projektanti), Sentient (dozor stavby), či generálního dodavatele stavby společnost Hinton a.s., který z mého hlediska dokonale řídí stavbu a dělá maximum pro náročného německého investora,“ uvedl k projektu jeden z jednatelů PREMIUM MATERIALS s.r.o., pan Michal Brida.

Ojedinělý interiér v režii firmy Premium Materials

Hlavním úkolem společnosti při interiérové rekonstrukci OC Palladium bylo zajistit finální podobu hlavní stěny, výrobu písmen a zlatý recepční obklad přesně podle představ a požadavků investora. Dále šlo o zajištění výroby plechů pro pětimetrovou 3D postavu trubadúra, osvětlení obloukové části recepce a v neposlední řadě i o dodávku veškerých eloxovaných perforovaných kazet.

Projekční činnost

Společnost Premium Materials s.r.o. sídlící v Praze disponuje vlastní projekční kanceláří v Ostravě, která spolu s geodetem připravila zaměření celého projektu včetně obloukové části a zanesla jej v poměru 1:1 do 3D programu Autocad, kam byly postupně integrovány všechny části realizace, jako například podkonstrukce, osvětlení a vyskládání modulů speciálních LED UV diod, kazety včetně podlepení polykarbonátem rozptylujícím světlo a závěsného systému. Na virtuálním modelu byly předem bedlivě pozorovány všechny možné kolize, které by v praxi mohly vzniknout.

Podkonstrukce je vyrobena z hliníku a celý systém funguje na principu závěsných čepů, který minimalizuje spáry.

Osvětlení zajištuje dvojice čipových LED modulů se 180stupňovou optikou a systémem řízen. LED technologie byla následně překryta mléčným polykarbonátem pro požadovaný rozptyl a utlumení světla s barevnou teplotou 3 000 K.

Výroba kazet představovala jednoznačně nejsložitější část realizace. O pečlivé přípravě hovoří i množství v prvních fázích zcela nezdařených pokusů o výrobu odpovídajících vzorků.

Bylo klíčové dosáhnout husté perforace lístků v hliníkovém materiálu, což nebylo v silách klasického CNC stroje na fasádní desky. Ve stejný moment bylo navíc nutné vytvořit V-drážky pro ostré a přesné ohyby. Jak jsme již zmínili, po intenzivním hledání vhodné techniky se nakonec osvědčil až stroj určený primárně pro kosmický průmysl, který musel být na tuto technologii přeprogramován erudovanými techniky.

Zákazník si přál provedení horního rohu kazety takzvaným kamenickým rohem, nikoliv rohem „na tupo“, a to v rádiusu. To znamenalo dokonalou, doslova chirurgickou přesnost víka a zakružené kazety doplněné o strojem zkosené hrany. Takový technologický postup je v případě zmíněného materiálu zcela ojedinělou záležitostí. Rádius kazet drží zakružené profily, zevnitř přilepené na vnitřní část kazety. Kazeta je dále podlepena polykarbonátem v rádiusu, a to speciálním lepidlem, které zvládne oba materiály perfektně spojit. Lepidlo muselo být montážně nanášeno mezi všechny lístky, aby nikde neodstávaly a výsledné prosvětlení bylo naprosto dokonalé. Na závěr se na celou kazetu připevnilo horní víko s nulovou tolerancí viditelných spojů. Dokonalé zakružení na základě geodetického zaměření probíhalo na technologicky velmi vyspělé zakružovačce.

Eloxace byla v případě OC Palladium také vysoce exkluzivní záležitostí. V Premium Materials proto nenechali nic náhodě a zajistili tento chemický proces u jedné z nejlepších eloxoven na světě. Proč to bylo nutné? Každý opracovaný díl cestoval ve speciálním archu, který se poté celé čtyři hodiny přesouval po 50 různých vanách. Jen tak bylo možné prostřednictvím kýžených chemických reakcí docílit výjimečně živé zlaté barvy. Nutno podotknout, že u tohoto procesu bylo nesmírně náročné zachovat stejnou šarži a složitý byl také přesun jednotlivých dílů.

„Jak je na současném provedení interiéru jednoho z nejnavštěvovanějších pražských nákupních středisek patrné, obdivuhodnou práci odvedl celý montážní tým, za což mu patří velký dík, protože při této realizaci šlo skutečně o každý milimetr a výsledek odpovídá spíše mistrovskému dílu než klasické montážní práci, jakou normálně vídáme u provětrávaných fasád. Palladium tak dostalo do vínku zbrusu nový, precizně provedený a fantasticky osvětlený oblouk, který zdobí toto výjimečné obchodní centrum v srdci Evropy,“ dodal na závěr Michal Brida.

Fotografie ilustrují také další zajímavé projekty, na kterých se v Premium Materials s.r.o. aktuálně pracuje. Jedná se o stavby pro ZFP GROUP a.s. nebo třeba PORSCHE ve Zlatníkách u Prahy.

Individuální řešení s osobním přístupem

Pracovníci z PREMIUM MATERIALS vychází vstříc všem náročným klientům, kteří mají na stole projekty s lehkým obvodovým pláštěm, deskové interiéry či reklamní loga a osvětlení. A prestižní projekty typu OC Palladium jen dokazují, proč neustále vzrůstá zájem o partnerství s touto stavební firmou.

Společnost nejčastěji pracuje s materiály Alucobond, cembrit, hliník, HPL, EQUITONE, případně i dalšími materiály podobného charakteru. K jednotlivým projektům přistupuje komplexně a připravuje je do posledního detailu. Díky vlastní projekční kanceláři ve spolupráci s architektem tak může činit na míru individuálním potřebám každého zákazníka, a to včetně vizualizace, 3D modelu i podrobného rozpočtu. Obchodní partneři se dlouhodobě těší také z vysoké míry transparentnosti a objasnění veškerých postupů. Pokud tedy hledáte možnosti, jak realizovat náročný projekt za využití prémiových materiálů, spolehněte se na firmu, která pro vás efektivní řešení bezpochyby najde.

Kontakt:

Premium Materials s.r.o

Těšnov 1163/5, Nové Město, 110 00 Praha 1

Tel: +420 702 269 549

E-mail: sales@premiummaterials.cz

www.premiummaterials.cz