Komatsu potřebu bagr

Topmoderní sídlo znojemské Nevogy je hotové, stěhování může začít. Za plného provozu firmy

586 dnů. Přesně tak dlouho trvala výstavba nového topmoderního výrobního areálu společnosti, který vyrostl na ulici Evropská ve Znojmě. Stěhování výroby i administrativních pracovníků z centra města na jeho okraj tak může pomalu začít. A s ním i nová éra Nevogy Znojmo.

„Vybudování nového sídla firmy ve Znojmě je největší investicí v historii naší rodinné firmy. Rozhodnutí, že se budeme rozšiřovat právě tady, bylo poměrně jednoduché. Vyrábíme tu už téměř 30 let, vážíme si našich dobrých a věrných zaměstnanců, podpory města a oceňujeme polohu uprostřed Evropy. Máme zde vše, co potřebujeme k tomu, abychom zůstali leadry na evropském trhu,“ říká Günther Brandner, který je společně se svým bratrancem Manuelem Möslem již 3. generací ve vedení firmy.

„Rok a půl jsme kromě standardních procesů ve výrobě řešili výstavbu našeho nového sídla. Byla to extrémně náročná doba, kterou jsme mohli zvládnout jen díky našim skvělým spolupracovníkům a partnerům. Za jejich přístup a podporu jim patří velký dík,“ dodává Manuel Mösl.

Na vzniku tohoto topmoderního se podíleli nejen prvotřídní architekt (DiePlanerei z Rakouska), velká česká projekční kancelář (HI Projekt z Brna), významná rakouská plánovací kancelář (Perspektive) a celosvětově podnikající stavební firma (česká pobočka Hochtiefu), sídlo společnosti leželo nejen na bedrech prvotřídních architektů a projekčních kanceláří, ale rozhodující roli hráli i dlouholetí zaměstnanci firmy.

„Často se mě lidé ptají, kdo nám vymýšlel a projektoval technologii. A já s hrdostí říkám, že my sami. Je to práce našich dlouholetých zaměstnanců společně se specialisty na výstavbu nových výrobních areálů. Vždyť my sami známe naši výrobu nejlépe, my víme, co, kde, jak a proč potřebujeme, abychom byli efektivní, úsporní a produktivní,“ vysvětluje Petr Pokorný, vedoucí provozu Nevoga Znojmo a prokurista firmy. On sám ve firmě působí už 20 let.

Areál Nevoga Znojmo vystavěla společnost Hochtief, která vyhrála výběrové řízení a na jejíž bedrech stála kompletní stavba areálu.

 „Je mi potěšením, že dnes můžeme předat investorovi tento zbrusu nový areál, na jehož realizaci jsme strávili téměř dva roky. Věřím, že přispěje k dalšímu rozvoji podnikání společnosti Nevoga, která se řadí mezi velmi důležité zaměstnavatele v regionu. Pro nás se jednalo objemově o jeden z největších projektů na Moravě a jsem přesvědčený, že investor bude spokojen s prací, kterou pro něj zde naši zaměstnanci provedli,“ uvedl David Horák, ředitel divize Pozemní stavby Morava společnosti Hochtief CZ.

Četnými subdodavateli byly i firmy z regionu, jako Colas Znojmo, Zepiko, Elspace, Lenza, BM Interier, Jemnická stavba, Inženýrské stavby Neumann, Libor transport nebo Autojeřáby Jantač.

Nevoga je jedním z nejdůležitějších zaměstnavatelů v regionu, její nový areál a plánované rozšíření přinese nejen zázemí topmoderní firmy 21. století, ale také nová pracovní místa.

„Každé dobře placené místo a také každé nové dobře placené místo je pro náš region důležité, a právě to Nevoga nabízí. Navíc šlo o obrovskou investici, Nevoga tu investovala 1,5 miliardy korun, na výstavbě se podílely i znojemské firmy, takže to vše mělo multiplikační efekt a těžilo z toho ve finále víc firem a zaměstnanců, než se na první pohled může zdát,“ říká starosta Znojma Jakub Malačka.

Předáním symbolického nikoliv klíče, ale čipu, si areál od Hochtiefu nyní přebírá Nevoga. „Proč čip? Postavili jsme firmu pro 21. století, klíče u nás nefrčí, u nás otevíráme vše čipem,“ doplňuje s úsměvem Petr Pokorný.

Dostavbou a předáním dokončené stavby jedna etapa končí, ale druhá začíná. Na řadě je zkušební provoz a stěhování za plného provozu firmy. To znamená, že se stěhujeme, i když výroba musí pokračovat na plné obrátky. Přesunout se postupně musí desítky výrobních strojů, které se musí prvně rozložit, jeřábem naložit, převézt na nové místo, následně zase jeřábem složit a napojit na technologii.

Přestěhovat se dále musí i přes 400 zaměstnanců firmy, stovky monitorů, počítačů a dalšího vybavení. V plánu je, aby na jaře 2022 bylo vše již přesunuté na ulici Evropskou a abychom pak už vyráběli pouze tam.

Na jaře plánuje Nevoga také velké slavnostní otevření nového areálu firmy veřejnosti. „slavnostní otevření jsme úmyslně naplánovali až na jaro 2022, abychom veřejnosti mohli ukázat už plně fungující výrobu. Rádi bychom, pokud by toto naše pozvání přijalo co nejvíce obyvatel Znojma a blízkého okolí,“ říká Günther Brandner.