Cime 2 kvartál 2024

Titul Stavba roku 2021 pro lounský bazén. Černý krystal skrývá útulný interiér s organickými křivkami

Titul Stavba roku 2021 získalo brněnské studio dkarchitekti za projekt Městské plavecké haly Louny. Odbornou porotu na stavbě zaujalo mimo jiné akcentování kontrastu dvou rozdílných světů, který se v ambiciózní architektuře odráží. Ostře řezaný černý krystal ukrývá příjemný teplý interiér, kterému dominuje pětadvacetimetrový bazén obklopený dlažbou v barvě slonové kosti a obklady z modřínového dřeva. Napětí z rozdílnosti vnějšího a vnitřního prostředí se projevilo i v dramatickém zvlnění velkoryse pojaté skleněné fasády.

Nová městská plavecká hala v Lounech si ze včerejšího vyhlášení v Betlémské kapli v Praze odnesla titul Stavba roku 2021, čímž se zařadila mezi elitní projekty na české architektonické scéně. Za projektem stojí ateliér dkarchitekti, jehož lídrem je Ing. arch. David Kudla.

Při návrhu se autoři nechali inspirovat zvlněnými křivkami Českého středohoří, kterými se návštěvníci mohou kochat při výhledu z tobogánové věže nebo venkovního ochlazovacího bazénku. Budova má tvar zkoseného hranolu, který reflektuje sklon terénu a využívá přirozeně utvořené nerovnosti k bezbariérovému napojení vchodů pro obě podlaží objektu.

„Do výsledného řešení se promítl také kontrast vnitřního a vnějšího prostředí, kdy venku prochází lidé zabalení kvůli zimě a větru v kabátech a čepicích, zatímco za tenkou skleněnou stěnou se v teple pohybují plavci jen v nejnutnějším oblečení. Napětí těchto protikladů se nám projevilo zvlněním skleněné fasády, která tvoří hranici těchto dvou světů, podobně jako napětí v tektonických deskách utvořilo křivky Českého středohoří,“ popisuje David Kudla.

Komfortní prostředí podporuje použití přírodních materiálů

Interiéru dominují teplé přírodní odstíny. Obklad stěn tvoří modřínové dřevo a podlahu pokrývá keramická dlažba v odstínu slonové kosti. V místech většího provozního zatížení nebo tam, kde je povrch vystavený stříkající vodě, autoři použili černou vysokotlakou laminátovou desku. Interiér je doplněn pohledovým betonem s obtištěnou OSB deskou, která pomáhá zakrýt nedokonalosti při vytváření pohledové monolitické konstrukce. Příjemné relaxační prostředí ve wellness části vytváří dřevěný obklad zvlněný v organických křivkách.

Porota ocenila citlivou a elegantní architekturu stavby i vlastní realizaci z hlediska funkčního uspořádání, materiálového řešení i kvality provedení, včetně detailů. „Hmota je šikmo seříznutá na jižní straně, kterou se plně otevírá směrem do parkové plochy. Z exteriéru je budova obložena zavěšenými hliníkovými deskami v černé barvě. Architektonické řešení prostorné bazénové haly a wellness umožňuje optické propojení exteriéru a interiéru prostřednictvím prosklené fasády směrem na jih,“ uvedl v odůvodnění předseda poroty soutěže Stavba roku 2021 Ing. arch. akad. arch. Jan Vrana.

Plavecká hala nabízí řadu atrakcí  Nová plavecká hala v Lounech se za velkého zájmu veřejnosti otevřela minulý rok v září, avšak kvůli protiepidemickým opatřením si ji návštěvníci užili zatím jen několik měsíců. Součástí areálu je pětadvacetimetrový bazén se šesti drahami, divoká řeka, venkovní vířivka, brouzdaliště pro nejmenší děti se skluzavkou a dětský bazén v oddělené části. Návštěvníci také mohou vystoupat do věže ve výšce šestnáct metrů s výhledem na křivky Českého středohoří a

  • Investor stavby: Město Louny
  • Autor stavby: dkarchitekti, s.r.o.
  • Datum zpracování projektu: 2017-2018
  • Generální dodavatel stavby: Metrostav a.s.
  • Datum výstavby: 2018-2020

sjet dolů osmdesát metrů dlouhým toboganem. V areálu je také wellness centrum se saunovým světem, malá posilovna nebo vnitřní bar.

O soutěži Stavba roku 2021

Soutěž organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství a letos se konal již 29. ročník. Do velkého finále postoupilo 33 staveb, z nichž odborná porota vybrala pět vítězných stavebních děl, která se mohou pyšnit titulem Stavba roku 2021. Dalších 15 finalistů získává nominaci na titul Stavba roku 2021. Během galavečera bylo uděleno také několik speciálních cen, například Cena předsedy Senátu Parlamentu České republiky nebo Cena Svazu podnikatelů ve stavebnictví v České republice za stavebně podnikatelský záměr.