Komatsu potřebuju bagr

PlanRadar inovuje stavebnictví: Nová funkce “SiteView” pomocí AI zcela změní způsob dokumentace projektů

PlanRadar, přední digitální platforma pro realitní profesionály se zaměřením na výstavbu a správu nemovitostí, oznamuje plánované rozšíření o novou funkci “SiteView”, která s pomocí umělé inteligence (AI) ještě zdokonalí dosud velmi komplexní systém pro efektivní dokumentaci, komunikaci a tvorbu reportů ve stavebnictví. “SiteView” svým uživatelům umožní pořizovat 360° panoramatické snímky při obhlídce projektů, které se automaticky promítnou do 2D výkresů, a zprostředkují tak vizuální přehled o konkrétní situaci v terénu i skutečném vývoji prací.

„Tato nová funkce zcela změní způsob, jakým budou moci naši uživatelé PlanRadar využívat. Rychle a jednoduše jim poskytne přesný vizuální záznam a s tím související dokumentaci o každé fázi projektu bez nutnosti pořizovat tisíce fotografií zvlášť. V kombinaci s již existujícími nástroji rozšíří možnosti, do jakého detailu se každý, kdo se na projektu podílí, může zpětně podívat co a kde bylo skutečně realizováno,“ komentuje Ibrahim Imam, spoluzakladatel a výkonný spoluředitel společnosti PlanRadar.

SiteView – Snadné ovládání pro maximální efektivitu

Nástroj je poháněn špičkovou technologií a vzhledem k tomu je jeho využití naprosto snadné. V praxi to vypadá tak, že stavební týmy prochází staveništěm s 360° kamerou připevněnou na helmě a “SiteView” zajistí vše ostatní. Pořízené snímky jsou automaticky ukládané do aplikace a připravené k opětovnému prohlédnutí v PlanRadaru přímo ve dvourozměrných výkresech a plánech. Díky tomu je možné přesně a efektivně dokumentovat postup výstavby; navíc porovnáním snímků v čase lze odhalit případné odchylky a nedodělky.

„SiteView zkracuje potřebnou dobu pro obhlídku na staveništi a současně urychluje týmovou spolupráci díky kompletnímu přehledu o stavbě, a to i na dálku. Panoramatické fotografie poskytují vizuální dokumentaci k realizovaným pracím a tím zajišťují naprostou transparentnost projektu. Školení pracovníků je přitom minimální. Uživatelé PlanRadaru jednoduše nastaví v aplikaci výchozí bod prohlídky v 2D plánu a po jejím skončení na závěr stisknou stop. Naše sofistikované algoritmy se již postarají o zbytek,“ vysvětluje Clemens Hammerl, produktový ředitel společnosti PlanRadar.

“SiteView” využívá technologie SLAM (simultánní lokalizace a mapování), při které může zařízení vytvářet „mapu“ okolí a současně se v ní orientovat v reálném čase. Stejná technologie se používá k pohonu automobilů bez řidiče či k průzkumu neznámých prostředí, ve kterých se ve stejný čas pohybuje. V PlanRadaru zaznamenává cestu staveništěm na digitálním stavebním plánu. Celý proces usměrňují vhodně zvolené algoritmy, které neustále upřesňují sekvenční data k určení polohy a trasy. Ta je následně zaznamenána do plánu pomocí algoritmů počítačového vidění napojeného na umělou inteligenci, jež integruje další odhady vzdálenosti a přesnou lokalizaci.

Začátek nových možností v dokumentaci prací

Zásadním přínosem “SiteView” je, že projektovým týmům poskytne detailní 360° přehled o vykonávaných pracích a jejich pokroku ve snadno použitelném rozhraní. Umožní propojit veškeré procesy na jednom místě, čímž posune platformu od PlanRadaru na další úroveň. Takto transparentní přístup k informacím do budoucna pomůže předcházet jakýmkoliv nedorozuměním a eliminovat případné spory.

Uvedení funkce “SiteView” je pouze začátkem. Brzy na ni navážou další vylepšení: ať už jde o integraci technologie BIM anebo možnost zadávání jednotlivých tiketů neboli online poznámek přímo k panoramatickým snímkům.