husqvarna

Sakura byla v celosvětové architektonické soutěži WAN Awards nominována na „Projekt budoucnosti“. Utká se s rezidencemi ze čtyř kontinentů.

Developerská a stavební skupina T.E Development Group se se svým rozkvetlým rezidenčním komplexem Sakura dostala na finální shortlist prestižní architektonické soutěže WAN Awards 2017, Future Projects – Residential. Jako vůbec první český projekt v této kategorii se tak Sakura zařadila mezi šestici nejlepších staveb ze čtyř světových kontinentů. Vítěz bude oznámen 28. února 2018. -

Praha, 21. listopadu 2017 – Sakura, projekt developerské skupiny T.E unikátní pro svou netradiční formu spojení domu a zahrad, obhájila nominaci do prestižní celosvětové architektonické soutěže WAN Awards 2017 v kategorii Future Projects – Residential. Celkem se na finální shortlist probojovalo šest staveb ze čtyř různých kontinentů. V soutěži budou dále hodnoceny rezidenční nemovitosti z Austrálie, Dánska, Švédska, Číny a Brazílie. Vítěze vybere porota složená z odborníků z celého světa. Slavnostní vyhlášení proběhne 28. února 2018.

„Velice nás těší, že se můžeme účastnit soutěže takovéhoto formátu, jakou je právě WAN Awards. Porota sledovala projekty po celém světě, přičemž se zaměřila nejen na ty s výjimečným designem, ale i vizí, progresivním přístupem a v neposlední řadě přínosem pro své obyvatele. Právě v symbióze těchto složek vidíme silnou stránku Sakury,“ řekl partner skupiny T.E Martin Hubinger. Jeho slova potvrzuje hlavní architekt a ředitel pražské kanceláře studia Jestico + Whiles Sean Clifton: „Sakura vyniká nejen díky visutým zahradám plným vzrostlé zeleně. Její unikum tkví především v konceptu zaměřeném na kombinaci ojedinělé architektury, kvality použitých materiálů, promyšlených dispozic, vytvoření soukromého parku nebo doplňkových služeb pro rezidenty i okolní komunitu. Všechny tyto jednotlivosti ve své souhře vytvářejí stavbu, která má u nás i v cizině jen malé srovnání. Tento fakt zjevně ocenila také odborná porota WAN Awards, jež je celosvětově největší architektonickou soutěží. Díky jejímu významu můžeme už jen nominaci mezi finální šestici považovat za obrovský úspěch.“ Osobní komentář Seana Cliftona k projektu Sakura můžete zhlédnout na videu zde.

Bytový komplex doslova obalený zelení vzniká v pražských Košířích na místě brownfieldu – vyhořelého a nefunkčního plaveckého bazénu. Podél obvodových stěn jsou v několika řadách umístěny římsy osázené rostlinami. Všechny balkony i terasy v domě tak díky tomu budou mít útulné soukromé zahrady s výhledem na Prahu. „Na dům instalujeme celkem 32 000 kusů květin, bylin, keřů a stromů. Pro srovnání: Bosco Verticale, možná nejznámější stavba pracující s principem visutých zahrad, má na svém kontě „pouze“ 20 000 kusů rostlin. Sakura je tedy z pohledu vegetace opravdu velmi ambiciózním projektem,“ uvedl Ferdinand Leffler, zakladatel zahradního atelieru Flera, který se postaral o návrh zeleně na domě i v okolí. Více ke zhlédnutí na videu zde.

Že je Sakura skutečně projektem budoucnosti, dokládá rovněž implementací řady opatření, která dopomohou k dlouhodobému udržení vysokého standardu bydlení. Budova bude například disponovat technickou přípravou pro souběžný chod hned 30 dobíjecích stanic na elektromobily. Za jeden den zde tedy na směny bude možné nabít všech 90 vozů, na něž je dům dimenzován. V tuzemsku se tak bude jednat o první rezidenci, jež poskytne všem svým obyvatelům možnost jezdit ekologicky na elektřinu. Generálním dodavatelem stavby je společnost T.E Construction Management spadající přímo do skupiny T.E. Aktuálně se pracuje na dokončení skeletu budovy, kolaudace je pak naplánována na přelom roku 2018 a 2019.

 

POZNÁMKA PRO EDITORY

Developerská a stavební skupina T.E se soustředí na výstavbu prémiových nemovitostí s důrazem na kvalitu použitých materiálů a jedinečnost zpracování. Vznikla v roce 2014, za jejími hlavními představiteli však stojí mnohaleté zkušenosti s výstavbou nejen v České republice, ale i v zahraničí. Skupina T.E zastřešuje několik dalších firem specializujících se na jednotlivé developerské aktivity.

 

První stavbu český developer zahájil v prosinci 2015 (Barrandovská zahrada), druhou začátkem roku 2017 (Truhlárna), dále projekt Sakura pak v květnu 2017 a zatím poslední, projekt Bleriot, v říjnu 2017. Další projekty jsou zatím ve fázi administrativní přípravy. T.E má za sebou rovněž několik úspěšně dokončených akvizic, další jsou aktuálně v jednání.

Více informací o T.E naleznete na webových stránkách www.t-e.cz.