Mercedes

Bez kompozitních konstrukcí se vodohospodářské stavby neobejdou

Vodohodspodářské stavby se již bez kompozitních konstrukcí neobejdou. Nejčastěji se používají pro obslužné lávky, schodiště, ochranná zábradlí, žebříky atd. Na místa, kde je nutné, aby konstrukce odolala i agresivnímu prostředí. Ve spojení s materiálem z nerezavějící oceli tak zvládnou po velmi dlouhé období odolat chemickým prostředkům, vodě i nepříznivým povětrnostním podmínkám.

V podstatě jsou tedy bezúdržbové. Kompozitní konstrukce jsou také vhodné pro styk s pitnou vodou.

Kompozitní konstrukční materiál MEA je tvořen kombinací skelných vláken a isoftalické pryskyřice, takže je vysoce pevný a odolný. Přidaná aditiva zajišťují chemickou, protipožární a UV odolnost. Ve vlhkém prostředí je také důležitá protiskluzová úprava roštů.

Kompozitní rošty plně nahradí nerezové a současně jsou cenově výrazně dostupnější. Proti ocelovým, žárově zinkovaným, mají zase podstatně vyšší chemickou odolnost a ve vlhkém prostředí nekorodují.

Vodojem s obslužnými lávkami, schodištěm i ochranným zábradlím

Mezi mnoha realizacemi najdeme i vodojem Bradlec v okrese Mladá Boleslav, ve kterém byly z kompozitů MEA realizovány obslužné lávky, schodiště i ochranná zábradlí. Většinou bývají konstrukce šedé, ale pro vyšší bezpečnost byla použita žlutá barva.

Čerpací stanice vodárenské věže s kompozitními rošty a přechodovými lávkami

Čerpací stanice Děvín prošla nejen celkovou obnovou stavební části, ale i strojní technologie a elektrického vybavení. Jednou z nových změn je umístění kompozitních konstrukcí pro zajištění údržby v přečerpávacím objektu. Přechodové lávky zajišťují bezpečný přístup do všech míst objektu. Kompozitní mřížkové rošty jsou uložené na terčích a umožňují pod zvýšenou podlahou umístění kabelových a jiných technologických vedení.

Bezpečné vstupy a zakrytí v ČOV

Vysoká odolnost proti vlhku a korozi předurčuje využití kompozitů na poklopy nebo schodiště do kolektorů, které jsou vlhku trvale vystaveny.

Více informací na www.mea-odvodneni.cz