Cime 2 kvartál 2024

Právě dokončovaná administrativní budova CRYSTAL směřuje k ocenění BREEAM Excellent

Po získání Průkazu energetické náročnosti budovy nejvyšší úrovně (A) míří GES REAL, a.s. se svým vinohradským kancelářským projektem Crystal k certifikaci BREEAM Excellent

 

Certifikace BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) se pro nově stavěné kancelářské budovy pomalu stává standardem a ani vinohradská budova Crystal není v tomto ohledu výjimkou. „Trend zelených certifikací se začal v České republice prosazovat přibližně před třemi lety a od té doby u nás můžeme mnohem častěji najít budovy pyšnící environmentálními osvědčeními různé úrovně,“ říká Lenka Matějíčková ze společnosti ARCADIS CZ a.s., divize EC Harris. „V  České republice je nejčastěji vidět britská certifikace BREEAM, která v mnoha ohledech lépe reflektuje evropské normy a standardy projektování a výstavby, než je tomu u druhé v pořadí – americké certifikace LEED,“ dodává Matějíčková.

 

Environmentální certifikace umožňuje velmi komplexní přístup k budovám a postihuje stavbu jako celek. Nenahlíží na ni jako na pouhého konzumenta energie, jehož energetický apetit je nutné optimalizovat. Každá kancelářská budova má být hlavně příjemným a užitečným pracovním prostorem s odpovídajícím zázemím, tepelným i světelným komfortem a jednoduchým intuitivním ovládáním.
A právě takovou budovou je Crystal. Díky úzké spolupráci architekta, profesantů, developera i jednotlivých konzultantů tak vyrostla stavba, která svými parametry v oblasti spotřeby energie, zdravého a příjemného pracovního prostředí, použitých kvalitních materiálů, ale i například úsporných prvků v procesu výstavby s jistotou směřuje k ocenění BREEAM Excellent, které je pro kancelářské budovy v České republice zatím spíše výjimkou.

 

Dominanta Vinohrad

Nevšední architektura, perfektní dostupnost centra, vysoké standardy, genius loci - to vše spolu s exkluzivním designem činí z Crystalu opravdu výjimečnou stavbu. „Budova je soudobou dominantou lokality. Vychází vstříc požadavku na homogenizaci urbanistické struktury území a nájemcům nabízí skvělou viditelnost a možnost prezentovat se v objektu, který je v mnoha směrech unikátní,“ uvádí Václav Thoss, Senior Project Developer společnosti GES REAL, a.s.

 

Budova se skládá ze dvou navzájem propojených částí. Ve velkém a malém Crystalu je k dispozici celkových 14 440 m2 pronajímatelné plochy. 12 828 m2 moderních kanceláří (až 1 500 m2 v jednom patře) doplní v přízemí cca 1 043 m2 obchodních ploch a sklady v suterénu. V podzemí zaparkuje 121 vozů. Další parkovací stání jsou k dispozici na hlídaném povrchovém a podzemním parkovišti přímo naproti budově. Nájemné se zde pohybuje od 14,50 až po 19,50 eur v nejvyšších patrech. Poplatky za služby dosahují cca 95 Kč za metr čtvereční a měsíc. Parkovací stání lze pořídit za 110 EUR měsíčně.

 
Flexibilita interiérů umožňuje efektivní dělení půdorysů až do pěti nájemních celků, z nichž nejmenší se nabízí už od 195 čtverečních metrů. „V tuto chvíli je obsazeno bezmála 50 % plochy a dále jednáme,“ uvedl Václav Thoss. „V současné době jsme v kontaktu především se zájemci o 400 a více m2,“ dále upřesnil.

 

V rámci stavby se počítá i s designovou kavárnou, poskytující nejen možnost občerstvení, ale i příjemný prostor pro schůzky či neformální jednání. Desítky dalších obchodů a restaurací se nachází v těsném okolí, nebo pak v nedalekém obchodní centrum Atrium Flora.

 

Stavba finišuje

V tuto chvíli probíhají na stavbě dokončovací práce. Hotová je i vnější fasáda.  Práce gradují hlavně v interiéru budovy, kde se budují fitouty pro jednotlivé nájemce. Vybavení jednotek budoucích nájemců je šité na míru jejich specifickým požadavkům. Kolaudaci plánuje developer na přelom dubna a května roku 2015. První nájemci se do Crystalu nastěhují už v druhém kvartálu letošního roku.