Komatsu potřebu bagr

Tomáš Vavřík rozjíždí ambiciózní projekt FIPOX. Jeho cílem je zastřešit a rozvíjet kreativní firmy z oblasti developmentu a trvalé udržitelnosti

Úspěšný rozvoj obchodních aktivit podnítil investora Tomáše Vavříka k vytvoření společnosti FIPOX. Jejím cílem bude poskytovat zázemí a rozvoj inovativním firmám z Čech i zahraničí z oblasti developmentu a trvalé udržitelnosti. Do skupiny se jako první zařadily společnosti DOMOPLAN a.s., IDENTITY DESIGNERS, My Resorts, Novavita a Magus EDH. Hodnota FIPOXu v současné době přesahuje půl miliardy korun.

„FIPOX si můžete představit jako komunitu talentovaných lidí, kteří zastávají stejné hodnoty a mají podobné vize o společenské udržitelnosti. Rolí FIPOXu pak bude tyto unikátní značky s X faktorem podporovat v jejich rozvoji a prezentovat,” říká o svých záměrech zakladatel a výkonný ředitel FIPOXu Tomáš Vavřík.

„Chceme totiž dělat věci prémiově i mimo vymezené hranice developmentu a pomoci jednotlivým firmám naplno rozvinout jejich velký potenciál. Neženeme se bezhlavě za ziskem, primárním cílem je pro nás mít širší přesah – naplňovat společenské, environmentální závazky a pozitivně obohacovat prostředí okolo nás. Považuji to za klíčové vůči našim značkám, jejich klientům a vůbec celé naší společnosti,”

přibližuje dále Vavřík. Podpora a rozvoj značek bude jak v rovině finanční, tak i manažerské. Snahou holdingu bude oslovovat a spolupracovat s butikovými značkami, které ve svých odvětvích přináší kreativní a inovativní řešení s přidanou hodnotou. Pod FIPOX nyní spadá pět značek, jejichž celková hodnota je více než půl miliardy korun.

Developer, tour-operátor i londýnské architektonické studio

Jednou z firem, která tvoří základ FIPOXu je developerská spol. DOMOPLAN, a.s., kterou v roce 2010 založil právě Tomáš Vavřík. Odborníky oceňovaná společnost se zaměřuje na výstavbu rezidenčních domů a bytových staveb založených na kvalitních architektonických řešeních a konceptech udržitelnosti. Její klíčovou lokalitou je Brno, kde vybudovala pět projektů a dalších pět právě realizuje. V loňském roce se její pole působnosti rozšířilo do středních Čech, kde plánuje výstavbu více jak 300 rezidenčních bytů. Od roku 2017 se DOMOPLAN zaměřuje také na stavbu hotelů v horských oblastech České republiky, konkrétně v Jeseníkách a Orlických horách. Ke konci roku 2021 rozšířil své developerské aktivity do zahraničí, kde plánuje postavit prázdninové resorty v chorvatských letoviscích Pag a Hvar. Současně s tím zrealizuje rezidenční výstavbu v hlavním městě Srbska, Bělehradu.

Dalším členem je společnost IDENTITY DESIGNERS zabývající se architektonickou činností a interiérovým designem. Původ společnosti sahá do Londýna, kde v roce 2015 založily Ivana Linderová a Dagmar Fredholm Zvoníčková Studio Identity Design. Vzhledem ke komxplenosti projektů, kterými se dlouhodobě zabývají, přistoupily v roce 2021 k založení studia IDENTITY DESIGNERS, pod které spadá kromě původního ID Studia také ID Brand starající se o brandingové a marketingové aktivity projektů. „Jsme pevně přesvědčeni, že pokrytím všech aspektů projektu zajistíme, že étos a identita značek našich klientů budou vzájemně propojeny do posledního detailu,” uvádí k zaměření IDENTITY DESIGNERS spoluzakladatelka Dagmar Fredholm Zvoníčková. Aktuálně takto pracují na projektu v Holandsku, kde navrhují interiéry i celkovou brand identitu. „Věříme, že se identita brandu a interiér silně vzájemně propojují, dávalo nám všem smysl na tom pracovat společně a v rámci jednoho týmu. Klientovi tím navíc ušetříme mnoho času,” dodává spoluzakladatelka ID Brand
Kateřina Tihlaříková.

„Nadchla jsem se pro ideu takzvaného house of brands, jakým FIPOX je. Kde se všechny značky navzájem podporují, funguje mezi nimi určitá synergie, která všechny posunuje dále směrem k jejich jednotlivým i společným cílům,” přibližuje spoluzakladatelka Ivana Linderová k zapojení IDENTITY DESIGNERS do holdingu FIPOX.

Členem FIPOXu je také tour-operátor, společnost My Resorts, která spravuje hotelové komplexy, apartmány a prázdninové resorty. Díky široké škále služeb dokáže majitelům apartmánů poskytovat komplexní služby na úrovni čtyřhvězdičkového hotelu. Současně zajišťuje pronájem a servis apartmánů v době, kdy ho majitelé nevyužívají.

Inovativní nábytková firma

Další značku s tzv. X faktorem představuje společnost NovaVita, která se za pomocí upcyklace zaměřuje na výrobu nábytků, a to jak do interiérů rezidencí či apartmánů, tak i venkovních prostor například v podobě posezení. Jejich cílem je vytvářet designová a kvalitní vybavení, která jsou ušitá na míru představám zákazníků a zároveň naplňují koncepty trvalé udržitelnosti. Výsledkem tak jsou produkty, které jsou zároveň plně recyklovatelné.

„Myslíme si, že spousta materiálů se často odepíše, aniž by někdo přemýšlel nad jejich dalším využitím. My věříme v reinkarnaci odpadu. I z na prvních pohled odpadních materiálů jako je plast, tenisové míčky nebo piliny dokážeme vytvořit designové produkty,” uvádějí zakladatelky značky Dagmar Fredholm Zvoníčková a Ivana Linderová. „Plast má potenciál dostat druhou šanci. Je specifický pro svoji tvárnost, která nám dává nekonečno možností. Při tvorbě mě nepřestává překvapovat svou texturou a estetikou," doplňuje designérka Martina Zachrlová vystupující pod uměleckým jménem Mamba.

Řešení pro chytrou domácnost

Součástí FIPOXu je v neposlední řadě také firma Magus EDH, která zajišťuje široké portfolio energetických služeb pro domácnosti, a to včetně aplikací chytré domácnosti, s cílem snížit provozní náklady a zvýšit efektivitu domácích technologií. Důraz klade na využívání obnovitelných zdrojů například v podobě instalace solárních panelů nebo budování dobíjecích stanic pro elektromobily. Společnost přitom poskytuje i správu samotných služeb. Díky tomu mají majitelé přehled o své energetické spotřebě, rozúčtování a provozních informacích nebo mohou i vzdáleně ovládat různé prvky domácnosti.

„MAGUS EDH je součástí skupiny MAGUS která je generálním dodavatelem a poskytovatelem technologických služeb a řešení s referencemi po celém světě. MAGUS EDH nabízí svým zákazníkům řešení a služby oblastech elektrické energie, vytápění a chlazení, vodního hospodářství. Po třiceti letech působení skupiny MAGUS máme bohaté reference, odborné zkušenosti a můžeme tak nabídnout stabilní kvalitu našich služeb na vysoké úrovni,” říká zakladatel nové značky Magus EDH Petr Tomáš. „S našimi zákazníky budujeme dlouhodobé vztahy postavené na profesionalitě a vzájemné důvěře,” doplňuje dále.