Studenti architektury změřili své síly
Nejlepší návrh kolejí a komunitního centra ve Varšavě letos představila Fakulta stavební ČVUT
Národní kolo 17. ročníku mezinárodní studentské soutěže Saint-Gobain pro mladé architekty zná své vítěze. S návrhem výstavby nových studentských kolejí ve Varšavě a přeměnou staré továrny na komunitní centrum si nejlépe poradili studenti z Fakulty stavební ČVUT a Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Vítězové si domů odnesli finanční odměnu ve výši 40 a 30 tisíc korun a budou se moci zúčastnit mezinárodního kola soutěže ve Varšavě, kde se utkají s těmi nejlepší týmy z celého světa. Letos porota vybírala z celkem jedenácti architektonických návrhů.
Ze všech odevzdaných návrhů revitalizace studentské oblasti sousedící s vlakovým nádražím Varšava – východ vybrala porota dva vítězné týmy. První místo obsadil a finanční odměnu ve výši 40 tisíc korun získal tým studentů z Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT, jmenovitě Jan Suchý a Lucie Formanová. Druhé místo a 30 tisíc korun si odnesl Vladimír Vacík z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Tito tři studenti budou Českou republiku reprezentovat již na začátku června v mezinárodním kole soutěže, které letos proběhne v polské Varšavě. Tam představí své návrhy v konkurenci necelé šedesátky týmů z celého světa. Mimo evropské země zde bude zastoupena třeba i Jihoafrická republika, Mexiko či Jižní Korea. Třetí příčku pak v soutěži obsadil tým z Fakulty stavební ČVUT ve složení Jiří Krátký
a Tomáš Gaál, který obdržel výhru 20 tisíc korun.
Architektonickou studentskou soutěž Saint-Gobain, dříve soutěž Multikomfortní dům ISOVER, pořádá Skupina Saint-Gobain od roku 2004. První ročník soutěže se konal v Srbsku, o rok později se již soutěž stala mezinárodní. Do loňského ročníku, jehož finále probíhalo v Paříži, se zapojilo více než 2 800 budoucích architektů, projektantů a stavebních inženýrů. Čeští zástupci Jiří Petrželka a Kristýna Klůsová z ČVUT vloni získali na mezinárodním klání cenu studentů.
Letošní zadání spočívalo v rekonstrukci staré tovární budovy, která bude sloužit k integraci místní komunity, a výstavby nových obytných budov, z nichž budou velkou část zaujímat soukromé koleje a studentské byty. Účastníci soutěže měli celkem sedm měsíců (od září 2021) na to vytvořit vizi rozvoje této oblasti a vzít při tom v úvahu jak charakter lokality, tak ambici města Varšavy na splnění klimatických cílů roku 2050 i očekávání mladých lidí, kteří se chtějí v hlavním městě usadit. Projekt musel být inovativní, udržitelný a v souladu s technickými požadavky připravenými společností Saint-Gobain. „Je skvělé, že si studenti vyzkouší, jak vnést do projektů ekologický přístup, a naučí se řešit hospodaření s vodou, tepelné ztráty, fotovoltaiku či elektromobilitu,” komentuje podmínky soutěže Luboš Knytl z FSV ČVUT, který letos poprvé zasedl v porotě.
Na rozdíl od minulých let měli soutěžící z řad studentů Fakulty architektury a Fakulty stavební ČVUT, Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci a brněnského VUT možnost své návrhy osobně představit porotě a zodpovědět případné dotazy porotců. „Velmi oceňuji, jak kvalitní projekty studenti vytvořili letos, kdy měli oproti minulému ročníku značně kratší dobu na jejich vypracování,” říká Josef Hoffmann z ISOVERu, který se z bývalého vítěze soutěže vypracoval na jednoho z jejích porotců.
Společně s Hoffmannem soutěž kdysi vyhrál Martin Stark, který nyní působí jako architekt a pedagog na ČVUT. Právě on spolu s Jiřím Novákem a Ladislavem Kalivodou vedl i letošní vítěze. „Vyučuji konstrukční ateliéry a ateliéry architektonické tvorby, kde se zadání soutěže pravidelně věnujeme. Vidím tedy, jak se každoročně rozrůstá. Někteří studenti se navíc na tento předmět zapisují právě proto, aby se jí mohli účastnit,” říká. „Zadání nebývají snadná, studentům se spolu s kolegy musíme při jejich plnění intenzivně věnovat, někdy i mimo vyučovací hodiny. Výuku pak doplňujeme o tematické přednášky zaměřené například na principy navrhování pasivních domů, výpočtové ověřování návrhu stínění či grafiku a vizualizaci,” dodává.
Finále příštího, osmnáctého ročníku soutěže by se mělo konat v portugalském Lisabonu. „Zadání tak bude zaměřeno na některou z oblastí tohoto živého města,“ říká hlavní organizátor soutěže v Česku, Tomáš Truxa z ISOVERu.
O Skupině Saint-Gobain
Světový lídr v lehkých konstrukcích a udržitelném stavebnictví, Saint-Gobain, navrhuje, vyrábí a distribuuje materiály a služby pro stavebnictví a průmysl. Jeho komplexní řešení pro renovaci veřejných a soukromých budov, lehké konstrukce a dekarbonizaci stavebnictví a průmyslu jsou vyvíjena v rámci soustavného inovačního procesu a poskytují udržitelnost a výkonnost. Závazek Skupiny se řídí jejím posláním „MAKING THE WORLD A BETTER HOME“.
€44,2 miliard obrat 2021
167,000 zaměstnanců, působí v 75 zemích
Závazek dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050