husqvarna

Zdražení prací letos plánují tři čtvrtiny stavebních firem v ČR

Praha 19. března (ČTK) - Zdražení svých prací letos plánují tři čtvrtiny stavebních firem v Česku, v průměru o osm procent. Čtvrtina plánuje ponechat ceny na současné úrovni, o snížení cen neuvažuje nikdo. O něco více chtějí zdražovat firmy zaměřené na pozemní stavitelství. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research mezi stovkou ředitelů tuzemských stavebních firem.

Hlavním důvodem zdražování je podle nich růst cen stavebních materiálů. To očekává 86 procent stavebních firem. Materiály by podle nich měly zdražit v průměru o sedm procent.

"Letos se oproti minulým rokům zvýší nabídkové ceny, což možná zaskočí některé investory. Je to důsledek zvyšujících se vstupních materiálových nákladů včetně růstu minimálních mezd. I přesto očekáváme mírný nárůst tržeb," uvedl předseda představenstva společnosti Hochtief CZ Tomáš Koranda.

České stavebnictví podle stavebních firem letos meziročně vzroste o 4,3 procenta, přičemž dařit se bude hlavně velkým firmám s minimálním ročním obratem 200 milionů korun a společnostem zaměřeným na pozemní výstavbu. Tržby stavebních firem vzrostou v průměru o 5,1 procenta. V roce 2019 by měl růst stavebnictví zpomalit na 2,8 procenta.

"Výpadků práce se obávají zejména firmy zaměřené na veřejné zakázky. V loňském roce objem vyhlášených výběrových řízení meziročně propadl téměř o polovinu. Pokles přílivu práce od státu je tak v tomto roce velice pravděpodobný. Naopak od privátních investorů se očekává další růst objemu zakázek vzhledem k rychle rostoucí ekonomice," doplnil ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Veřejné zakázky měly v roce 2016 na celkových tržbách stavebních firem podle Českého statistického úřadu podíl 32,6 procenta, což bylo nejméně od roku 1996. Naopak nejvíce to bylo v roce 2002, a to 55,1 procenta.

České stavebnictví postihla krize započatá v roce 2008 mnohem více než většinu ostatních oborů. Od roku 2008 klesalo pět let za sebou. V letech 2014 a 2015 poté vzrostlo o 7,1 procenta, respektive o 4,3 procenta. Bylo to způsobeno hlavně dočerpáváním evropských dotací z programového období 2007 až 2013. V roce 2016 však pokleslo o 5,6 procenta. Loni si připsalo 3,3 procenta. Podle odhadů byly celkové tržby stavebních firem na konci loňského roku v porovnání s rekordním rokem 2008 zhruba o pětinu nižší.